Közös rakétapajzs?

Magyar részvétel nélkül nyílt meg pénteken délután a – tegnap befejeződött – legfontosabb transzatlanti tanácskozás, a German Marshall Fund 2010-es brüsszeli fóruma, amelyen Jerzy Buzek, az Európai Parlament lengyel elnöke nemcsak „valódi transzatlanti piac” létrehozását sürgette, de azt is, hogy az amerikai kongresszus és az Európai Parlament közötti kapcsolatot „becsvágyóbban” javítsák.

2010. 04. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orosz ajánlat. Az orosz elnök egy szombati közleménye szerint lehetségesnek tartja az új büntetőintézkedéseket Iránnal szemben, hogy megfékezzék annak atomprogramját. A Kreml által közzétett üzenetben Dmitrij Medvegyev leszögezi, az esetleges szankciókat gondosan kell kidolgozni, úgy, hogy ne az iráni polgári lakosságot sújtsák. (MTI)


Robert Zoellick, a Világbank elnöke és Carl Bildt svéd miniszterelnök erős fenntartásait fejezte ki azzal szemben, hogy a G20-as országoknak „hivatalos, intézményi státust” adjanak. Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár amellett tört lándzsát, hogy Oroszországot bevonják az új euroatlanti rakétavédelmi pajzsba az olyan államokkal szembeni védelem kidolgozásánál, mint a nukleáris képességét kialakítani szándékozó Irán.
Míg Madeleine Albright korábbi amerikai külügyminiszter arról panaszkodott, hogy több NATO-tagország bruttó nemzeti terméke két százalékát sem költi védelemre, Peter MacKay kanadai védelmi miniszter azt javasolta, hogy „a kétszázalékos célt másként kell mérni” az egyes országok esetében, figyelembe véve, hogy mekkora az Afganisztánnal kapcsolatos kiadásuk. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke kifejtette, „új atlantizmusra” van szükség, és felhívta a résztvevők figyelmét arra, ne becsüljék le a transzatlanti kapcsolatokat, hiszen az Egyesült Államok többet fektet be Spanyolországban, mint Kínában és Indiában együttvéve. „Hiba az amerikai–kínai viszony globális uralmáról beszélni”, mondta Barroso, aki sürgette a két kontinenst, hogy szorosabban működjenek együtt a terrorizmus és a klímaváltozás terén is.
Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke pedig arra figyelmeztetett: az Egyesült Államok és Európa közötti vitákat nem szabad transzatlanti válságnak tekinteni. A German Marshall Alapítványt az amerikai nép iránti hálája jeléül Willy Brandt volt német kancellár hozta létre 1972-ben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.