Kudarc a Vatikánban

2010. 04. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Grúz kolostor fedőnév alatt futott a II. világháború alatt az az akció, amely során a náci Németország megpróbált beférkőzni az Apostoli Szentszékbe. A nácik egy grúz antikommunista emigránssal, Michael Kediával közösen szervezték meg az akciót, hiszen a grúz hazafinak egy olyan kollégium kellett, ahol honfitársai élhetnek, a németeknek pedig egy stabil pont, ahonnan újjáépíthetik a szövetséges hatalmak támadása miatt összeomlóban levő hírszerzésüket. Talán utólag meglepő, de a németek a három szentszéki német kollégiumot erre a célra nem használták – esetleg az ottani papok vélhető elutasítása miatt –, pedig tudott volt számukra is, hogy az Örök Város összes szemináriuma földalatti vasútként menekítette a nácik elől az embereket. A grúz kollégium ezért is lett volna jó lehetőség a német hírszerzésnek, mivel – szentszéki területként nyilvántartva – immunitást élvezett.
A pénzt, a felszerelést és a szerzeteseknek álcázott személyzetet a náci Németország adta az 1943 őszén indult kollégiumba, ám a szemináriumot vezető Michael Tarnisvili atya – szentszéki kérésre – ragaszkodott ahhoz, hogy kikérdezze a hat, Berlinből érkezett, igencsak szótlan grúz fiatalt. Megdöbbenve vette észre, hogy hárman közülük egyértelműen nem érdeklődnek a papi élet iránt, nem értenek a katekizmushoz, a nőkhöz annál inkább. Tarnisvili atya őket azonnal visszaküldte Berlinbe, a maradék háromból ketten néhány hét múlva szintén kijelentették, hogy nem akarnak papok lenni, az egyetlen, kissé lelkes tanuló fél év múlva ismerte be kudarcát. Ő mondta el, hogy az őket a grúz hadifoglyok közül beszervező személy azt ígérte, hogy a Vatikánban fognak élni, lesz ételük-italuk, és szép ruhában fognak járni. Az atya később felfedezte a németek által elhelyezett rádióadót, és közölte, csakis arra használhatják fel, hogy grúz adásokat vegyenek vagy kapcsolatba lépjenek Michael Kediával. A Szentszék végül 1944. november 7-én írta meg hivatalos levelét a német nagykövetségre, felfedve a grúz kollégium sikertelen kísérletét.
Hiba lenne viszont azt képzelni, hogy a semleges egyházi államban csak a németek kémkedtek. Az oroszok, az amerikaiak és az olaszok is megpróbálták kipuhatolni segítőiken keresztül a pápa álláspontját, ám ez csak keveseknek sikerült. A németek különösen rajtavesztettek Alois Hudal osztrák püspök miatt, aki nyílt nácibarát könyve okán elveszítette befolyását a római kúriában, azonban a németeket úgy informálta, mintha bejáratos volna XII. Pius pápához. Hudalnak még Joseph Goebbels német propagandaminiszter is hitt, ezért elképzelhetőnek tartotta a későbbi kiegyezést az egyház és a náci rezsim között, amelynek azonban semmi valóságalapja nem volt.
Nem tudni, hogy kik voltak az egyes államok fülei a Szentszéknél, ám bizonyos, hogy a későbbiek során a Szovjetunió több embert is be tudott juttatni a legbelső körökbe is. A kommunizmus és az egyház csatáját mégis az utóbbi nyerte, Sztálin híres gúnyolódására – „hány hadosztálya van a pápának?” – XII. Pius pápa pedig így válaszolt: „megmondhatják József fiamnak, hogy az én hadosztályaimmal csak a mennyben fog találkozni”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.