Mesterházy tandíjat akar

Szinte valamennyi hallgató számára fizetőssé tenné a felsőoktatást az MSZP – derül ki Mesterházy Attila miniszterelnök-jelölti programjából. A tandíj összege a tanulmányi eredménytől függene. Mesterházy csökkentené az egyetemi férőhelyek számát is, ami a kisebb főiskolák bezárásához, ennek következtében pedig vidéki városok gazdasági katasztrófájához vezethet.

2010. 04. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2008-as népszavazáson az emberek elsöprő többsége elutasította a szocialista–szabad demokrata kormány által kezdeményezett tandíj bevezetését, ezért a Gyurcsány-kormány kénytelen volt eltörölni a tandíjtörvényt. Most azonban kiderült, hogy a szocialisták nem mondtak le a tanulni vágyó fiatalok és családjuk megsarcolásáról. Mesterházy Attila szocialista miniszterelnök-jelölt programjában ugyanis azt hirdeti, az MSZP kormányra kerülése esetén a hallgatók nagy többségének fizetőssé tennék a felsőoktatást.
– Olyan teljesítményösztönző rendszert fogunk kidolgozni, amely a fiatalokat, valamint az intézményeket anyagilag is érdekeltté teszi a versenyképes képzésben. Ehhez kialakítunk egy lépcsőzetes rendszert, amelyben csak a legjobb teljesítményű hallgatók tartoznak az államilag finanszírozott körbe. Ahogy csökken a teljesítmény, úgy nő a költségtérítés – áll a Nemzeti modernizáció, öszszetartó közösség című szocialista miniszterelnök-jelölti programban. Mesterházy leszögezi azt is: „A hallgatók esetében az állami támogatást nem félévekhez, hanem a felvett és teljesített kreditekhez (tantárgyakhoz, vizsgákhoz – a szerk.) fogjuk kötni. Ha ezt a szocialisták valóban megvalósítják, olyan elképesztő helyzet állhat elő, hogy a félév végén, a vizsgák eredményeinek ismeretében derül ki, a hallgatónak kell-e tandíjat fizetnie.

*

A diákok tehát úgy kezdenék meg tanulmányaikat, hogy nem tudják előre, fizetniük kell-e, és ha igen, mennyit. Szakemberek szerint ez sok esetben a tanulmányok kényszerű félbemaradásához vezetne.
A Hiller István nevéhez fűződő tandíjtörvény elsőként a 2007 szeptemberében tanulmányaikat megkezdő hallgatókkal fizetette volna a sarcot másodéves koruktól kezdve. A diákokat alapképzésen átlagosan 105 ezer, mesterképzésen 150 ezer forintra sarcolták volna. Emiatt 2007-ben és 2008-ban drámaian visszaesett a jelentkezők száma. Míg 2006-ban még 132 ezren jelentkeztek a felsőoktatásba, 2007-ben csupán 108 ezer fiatal akart továbbtanulni, 2008-ban pedig már csupán 96 ezren felvételiztek, 36 ezer fővel és több mint 30 százalékkal kevesebben, mint a sarc bevezetése előtt. A szociális népszavazáson az emberek elsöprő többsége a tandíj eltörlésére szavazott, így a kormány kénytelen volt visszavonni törvényt, amelynek következtében 2009-ben ismét több mint 127 ezren, idén pedig 140 ezren jelentkeztek a felsőoktatásba.
Mesterházy tandíja annyiban különbözik a Hiller-féle sarctól, hogy nem egységes, hanem differenciált térítési díjat vezetne be. Terve a korábban rektorok által kidolgozott alternatív tandíjjavaslatra hasonlít, amelynek fő kiötlője Molnár Károly, a Magyar Rektori Konferencia akkori elnöke volt. Molnárt nem sokkal a javaslat nyilvánosságra kerülése után Gyurcsány Ferenc kutatás-fejlesztési miniszterré nevezte ki. Az akkor elbukott terv szerint a 2010-es tanévtől háromszor annyi diáknak kellene fizetnie tanulmányaiért, mint ahányan jelenleg költségtérítéses képzésben tanulnak. A diákokat fizetési kategóriákba sorolnák, a költségtérítés összege minden évben az előző év tanulmányi eredményétől függene. Olyanok is lennének, akiknek a képzés teljes költségét ki kell fizetni.
Mesterházy programjában a felsőoktatási férőhelyek csökkentésére is ígéretet tesz. Azt írja: „meg fogjuk találni a demográfiai okok miatt feleslegessé váló felsőoktatási kapacitások leépítésének azt az útját, amely minőségi javulást is eredményez, s egyúttal a képzési struktúrát közelítjük a munkaerőpiac igényeihez”. Ez a kisebb főiskolák bezárását vetíti előre, ami a szaktekintélyek szerint gazdasági katasztrófához vezet. Árva László közgazdászprofesszor nemrég egy elemzésben kifejtette: egy főiskola vagy kisebb egyetem csődje esetén ezrek veszíthetik el munkahelyüket, ami a vidéki városokban teljes gazdasági összeomlást jelenthet, hiszen a városban az intézmény a legnagyobb foglalkoztató. Az iskola közvetve is több száz munkahelyet tart fenn, hiszen szinte minden szolgáltatás a hallgatókra épül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.