Felháborodást keltett a hallgatók között, hogy a szocialisták a választópolgárok akarata ellenére ismét bevezetnék a tandíjat. – A mai napig elképzelni sem tudtam, hogy létezik olyan párt, amely a tandíj eltörlését kikényszerítő népszavazás után ismét megpróbálná fizetőssé tenni a felsőoktatást – reagált lapunknak Miskolczi Norbert, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnöke a Mesterházy Attila szocialista miniszterelnök-jelölt programjára, amely újból fizetőssé tenné a felsőoktatást. Az érdekvédő emlékeztetett: az emberek elsöprő többsége a tandíjtörvény eltörlésére voksolt 2008-ban. A nép kinyilvánította akaratát, amit egy politikus sem vehet semmibe, még Mesterházy Attila sem. Miskolczi kijelentette: ha az MSZP mégis megpróbálja bevezetni a sarcot, a hallgatók újból népszavazást kezdeményeznek. Nem fordulhat elő ugyanis, hogy csak a gazdag családok gyermekeinek kiváltsága legyen a tanulás.
A Fidesz szerint nemcsak erkölcstelen, de ostoba és káros is Mesterházy terve. Pósán László (Fidesz) kifejtette: ha a diákok tanulmányaik közepén tudnák meg, hogy fizetniük kell, tömegesen hagynák abba az iskolát. A drágább kurzusokon szinte mindenki arra kényszerülne, hogy egy rosszabb félév után felhagyjon a tanulással, hiszen például az orvosira járó fiatalok többsége képtelen lenne kifizetni a félévente egymilliós tandíjat. Ha a Mesterházy-féle tandíjat bevezetik, kiszámíthatatlan lesz, hogy egy adott szakmából hányan szereznek diplomát, hány egyetemi férőhelyre, oktatói státusra van szükség. Mind az egyetemekre, mind a munkáltatókra teljes bizonytalanság várna.
Megírtuk: szinte valamennyi hallgató számára fizetőssé tenné a felsőoktatást az MSZP, a tandíj összege a tanulmányi eredménytől függene. „Ahogy csökken a teljesítmény, úgy nő majd a költségtérítés” – derül ki a Nemzeti modernizáció, összetartó közösség címet viselő, szocialista miniszterelnök-jelölti programból.
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?