Otthon szülés kizárólag otthon

Több jogszabályi változtatást tervez az Egészségügyi Minisztérium az áprilisi országgyűlési választásokig, illetve az új kormány megalakulásáig hátralévő időszakban. Egyebek mellett közzétennék az otthon szülés szabályozásáról szóló rendeletet, amely csak ott engedélyezné a kórházon kívüli szülést, ahol az anya életvitelszerűen lakik, tehát például születésházakban nem.

2010. 04. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több éve húzódó ügyre tenne pontot az egészségügyi tárca a közeljövőben. Rendeletben tenné közzé az intézeten kívüli szülés szakmai szabályait, feltételeit és kizáró okait. A jogszabály megalkotására az Országgyűlés által tavaly elfogadott törvénymódosítás ad felhatalmazást a kormánynak. Noha a tárca is azt vallja, hogy nem szabad korlátozni a nők jogát a szülés helyszínének megválasztásában, a rendelet otthon szülésen kizárólag azt a helyet érti, ahol az édesanya életvitelszerűen lakik. Több szakmai szervezet is elfogadhatatlannak tartja, hogy az otthon szülés csak szó szerinti otthon szülést jelentsen, s ne adjon lehetőséget például úgynevezett születésházak működésére. A szabályozás egyébként olyan régóta húzódik, hogy nemrég egy anya több jogászszervezet közreműködésével az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult.
Közben a fertőző betegségek és a járványok megelőzése érdekében szükséges járványügyi intézkedésekről szóló miniszteri rendeletet a napokban módosították, ebbe bekerült, hogy az iskola-egészségügyi szolgálatok is jogosultak páciensenként 200 forintos juttatásra az új influenza elleni oltás beadásáért. Eddig ilyen rendelkezés nem volt, ezért a 200 forintos juttatást csak a háziorvosoknak kezdték kiutalni.
Fontos intézkedést tervez a tárca a gyógyszerár-támogatás terén is. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár felülvizsgálná azon medicinák támogatását, amelyek hatóanyagára 2009-ben több mint 1,5 milliárdos támogatást fizetett ki, vagy az egy betegre jutó támogatási összeg meghaladta a 15 milliót. Miniszteri rendelet készül az egészségügyi szakirányú szakmai továbbképzés szabályairól is. Nemrég botrány tört ki az ágazatban, amiért a tárca egy másik rendelet módosításával bizonyos ápolói feladatok ellátását – például az intravénás injekció beadását – szinte azonnal licencvizsgához kötötte volna, pedig ilyen vizsgát még nem lehet szerezni, hiszen az erre vonatkozó jogszabály csak ezután jelenne meg. A szakma tiltakozásának hatására az egészségügyi miniszter úgy döntött, a jogszabály hatálybalépését elhalasztják, s így az várhatóan csak akkor lép életbe, amikor már lehetőség lesz a vizsga megszerzésére.
A gyógyászati segédeszközök ártámogatásában annyi változás várható, hogy az egészségbiztosító a gyógyszereknél már alkalmazott támogatásvolumen szerződéseket köthetne egyes termékek forgalmazójával. Így ha a segédeszközből az előre meghatározott mennyiségnél több fogy, a „limiten felüli” menynyiség után a forgalmazónak vissza kell fizetnie a tb-támogatást vagy annak egy részét. Emellett áprilistól bevezetik a szolgáltatókra vonatkozó egészségügyi bírságot is, amelynek összege harmincezer és ötmillió forint között változhat. Az erről szóló jogszabályt azonban már korábban elfogadták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.