Peéry Rezsőre emlékeznek Sopronban

Sopron, a hűséges város ma Peéry Rezsőre, az iskola egykori igazgatójára, az ’56-os forradalom egyik helyi vezetőjére emlékezik születésének 100. évfordulóján a Berzsenyi Dániel Evangélikus Gimnáziumban, az egykori líceumban. Az ünnepségen Fodor Tamás polgármester, Frang Gizella újságíró tart megemlékezést, s bemutatják Kocsis István Peéry Rezső soproni éveiről szóló könyvét.

2010. 04. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Peéry Rezső száz esztendeje született Pozsonyban, gyermekfővel érte meg a trianoni békediktátumot. A legfogékonyabb éveiben látta, hogyan válik a magyar többség még egykori fővárosában is kisebbséggé hamis statisztikák és csalások végeredményeként. A tudást, a legélesebb fegyvert szögezte szembe a köztársaságnak álcázott diktatúrával, a Sarló mozgalom tagjaként vett részt szociográfiai kutatásokban, s írt meg számos publicisztikai művet.
Nem véletlen, hogy a huszadik század egyik legemberellenesebb programja, a szocialista szlovakizálás (amelyet az ottani hatalom abszurd módon reszlovakizálásnak nevezett) elsők között üldözte el őt Felvidékről. 1950-től ’56-ig élt a hűséges városban, Sopronban, akkori írásaiban a meszszelátás és a közeliség, a nagy és a kis haza szeretete és az európaiság él együtt.
1956-ban, a forradalom napjaiban is igaz magyarként és felelős pedagógusként viselkedett, óvta a rá bízott diákokat, ő maga viszont a Nemzeti Tanács küldötteinek sorában az élen járt a tetteivel. 1956 november 3-án ő írta a Soproni Napló vezércikkét, amelyben úgy fogalmazott, hogy „tankhadosztályokkal támadt egy világhatalom fegyvertelen fiatalságunkra, de ennek az ifjúságnak, diákjainknak, katonáinknak, munkásainknak szövetségesei voltak a igazság, a jog, a becsület, a vérig sértett nemzeti és szociális öntudat… Az ifjúság megkezdte küzdelmét az acélszörnyek ellen, mint mesebeli kisfiú legyőzte a sárkányt.” A megtorlás elől menekülnie kellett, vargabetűk után Stuttgartban ért célba, Reutlingenben nevezték ki a főiskola pedagógiai könyvtárának igazgatójává.
Peéry Rezső élete utolsó éveiben fejezte be két kiváló könyvét. Önéletrajzi regénye 1975-ben jelent meg Rekviem egy országrészért címmel, a Malomkövek között című kötete pedig már röviddel a halála után, posztumusz jelent meg.
Központi alakja volt a német emigrációnak és az ötödik sípnak nevezett nyugati magyar literátor-közéletnek is. Ahogy Felvidéken és Sopronban, Németországban is a magyar nemzet és a nemzeti kultúra megmaradásának ügyeiért küzdött.
Életútja, példája és életműve is méltóvá teszik arra Peéry Rezsőt, az írót, a tanárt, az irodalomszervezőt, hogy az újjászületés jelképe legyen – nem csak – a hűség városában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.