Új telep építését rendelte el a szaúdi uralkodó Abdullah király nukleáris és megújuló energia város (KANREC) néven. Az öböltérségben ugyan nem Szaúd-Arábia az első, amely az atomenergiában látja a jövőt, de egyértelműen a sivatagi királyság döntése a legfajsúlyosabb. A világ első számú kőolajexportőre ugyanis nem csupán egy nukleáris reaktort akar létrehozni, hanem egy olyan atomvárost, amely képessé teheti az országot az olajkincs kifogyását követő időszakban is vezető szerepre energetikai téren.
Szaúd-Arábia jelenleg főként olajtüzelésű erőművekből szerzi a számára szükséges energiát, amely néhány éve még rentábilis volt a 30-40 dolláros hordónkénti olajár mellett. A manapság jellemző 100 dolláros árnál azonban az olaj már túl drágává vált ahhoz, hogy eltüzeljék, és figyelmeztető jel lehet, ha a szaúdiak úgy vélik, hogy hosszú távon is ilyen régiókban marad a fekete arany ára. Szaúd-Arábia ugyanis hatalmas kitermelésével alakítója is az olajáraknak. Nem szabad elfelejteni, hogy az Öböl-menti Együttműködési Tanács tavaly decemberben arról állapodott meg, hogy a hat tagország áramhálózatát összekötik, így segítik elő az energiakereskedelmet, és veszik elejét a hat országban mindmáig jellemző áramkimaradásoknak. A mostani királyi határozat arra is választ adott, honnan kerül majd áram a vezetékekbe. Az új öböl-hálózat Törökország felé is nyitott lesz, ahonnan Európába is eljuthat a szaúdi áram.
A KANREC sikeréhez a hálózat teljes átépítésére lesz szükség, valamint olyan cégekre, amelyek képesek beindítani a szaúdi nukleáris programot. Az első időkben várhatóan – tapasztalat híján – külföldiek, valószínűleg franciák fogják irányítani a megaprogram nukleáris részét, amelyet később helyiek vesznek át. A KANREC elnöke Hasim Abdullah Jamani, aki a Harvardon végzett fizikusként, alelnöke pedig Válid bin Huszein Abu al-Faradzs, az iowai állami egyetem nukleáris mérnöke lesz, irányításukkal nukleáris kutatóintézetet indítanak be, s szél- és napenergiát hasznosító programokat fognak megvalósítatni. A város fogja képviselni Szaúd-Arábiát a Nemzetközi Atomenergia Ügynökségnél, minthogy a sivatagi királyság aláírta az atomsorompó-egyezményt. A királyi határozat alapján a szaúdiak nukleáris tervei sokkal nagyratörőbbek, mint például Irán hasonló programja. Ha a város sikeres lesz, nyolc-tíz éven belül Szaúd-Arábia lehet az olaj mellett a megújuló energia első számú szállítója. A tervek szerint a város egy éven belül elkezdheti a tudományos kutatásokat.
Droggal fizetett a bátorterenyei család a munkásoknak