Szlovákiai ellenőrzés 2012-ben

A magyarországi kisebbségi nyelvekről kiadott negyedik jelentésében a strasbourgi Európa Tanács miniszteri bizottsága felszólította Magyarországot, hogy 14 kisebbségi nyelv védelmére „strukturált, hosszú távú politikát” alakítson ki, és nyomatékosan sürgette a magyar hatóságokat: aktívan segítsék elő további kétnyelvű iskolák létrehozását.

2010. 04. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelentés 35. pontja a magyar hatóságokat „erőteljesen sürgeti, hogy azonnali és határozott intézkedéseket foganatosítsanak a roma és a beás nyelv” tanításának előmozdítására. Lapunk a március 11-i megjelenés után azzal a kérdéssel fordult Stefan Oeter profeszszorhoz, a 32 oldalas jelentést készítő „szakértői bizottság” elnökéhez, hogy „utoljára mikor sürgették a pozsonyi kormányt: vessék el azt az államnyelvtörvényt, amely pénzbüntetés terhe mellett is megtiltja a több mint félmilliós magyar őshonos közösségnek anyanyelve használatát?”. Azt is megkérdeztük, ha ez eddig nem történt meg, akkor terveznek-e egy ilyen felhívás?
A bizottság elnöke március 23-i levele bevezetőjében azt írta, szabadsága miatt késett a válasszal. Ebben kifejtette, bizottsága tavaly erősen bírálta a szlovák állami nyelvtörvényt, amely egyértelműen a kisebbségi nyelvek tekintetében káros, és merev intézkedéseivel a szlovák állami nyelvet részesíti előnyben. De mivel e jelentés a 2006 és 2009 közötti időszakot ölelte fel, ezért a 2009 nyarán elfogadott új államnyelvtörvénnyel még nem tudott foglalkozni.
A bizottságnak nincs felhatalmazása arra – folytatódik a válasz –, hogy a jelentéstételi időszakok között ad hoc eseményekre reagáljon, de „biztos lehet abban, hogy behatóan fogunk foglalkozni a jelenlegi államnyelvtörvénnyel – és azt erősen bírálni fogjuk –, ha az még mindig hatályban lesz 2012-ben.”
A jövőbeni bírálat iránya már könnyen kivehető a 2009-es jelentésből, válaszolta továbbá az elnök, mivel az új törvény a korábbiban már jelenlévő egyes tendenciákat szélsőséges határokig terjesztette ki. Ugyanakkor, „a törvény hatására vonatkozó megjegyzése kissé túlzott. A törvény a kisebbségi nyelvek általános használatát nem tiltja, de hivatalokban nyilvános használatukat korlátozza”.
Stefan Oeter emlékeztet arra is, hogy a Komárom térségében élő magyarok nagy többségére sem vonatkozik a törvény, mivel „amenynyire jól értelmezem a törvényt, annak hatálya alá nem tartoznak olyan települések, amelyekben a kisebbségi nyelvet a kisebbségekre vonatkozó jogszabályok értelmében hivatalosan is használják”. A Duna mentén „tömbben élő magyarokra e korlátozások nem vonatkoznak, de más kisebbségek (romák, németek, rutének) egyértelműen szenvednek tőle, csakúgy, mint a tömbön kívül élő valamenynyi magyar”, fejeződik be a válasz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.