Szudán vészterhes voksolása

Szudán háromnapos választásának egyetlen nagy eredménye, hogy különösebb erőszak nélkül zajlott eddig, ám eredményessége igencsak kérdéses. Az ellenzék bojkottálja a 24 év után először kiírt voksolást, a Nemzetközi Törvényszék által körözött Omar al-Basír számára pedig csakis az elsöprő siker elfogadható. A mostani helyzetben a horizonton már felderengett az ország kettészakadásának réme.

2010. 04. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincsenek szavazólapok, a választók nem találják magukat a névjegyzékekben, a választókörökhöz nehéz eljutni, s számos helyen a biztonsági helyzet miatt kevesek kockáztatják meg a demokráciában való részvételt. Az ellenzék vezető ereje, a Szudáni Népi Felszabadító Mozgalom (SPLM) többek között ezek miatt döntött a bojkott mellett, amely egyúttal a szavazás értelmetlenségét is jelenti. Az afrikai ország ugyanis 2005-ben egy húszéves polgárháborút zárt le, a mostani – 2008 óta halogatott – választást pedig azért tartják, hogy a két országrész számára egyaránt elfogadható egységkormány alakulhasson. Ezt a választást követi majd jövő januárban a népszavazás a déli területek függetlenségéről, amely új polgárháborút vagy békét is hozhat, ha egyáltalán megtartják.
A déliek szerint az egész választást egyetlen ember érdekében tartják meg, ez pedig az elnök, Omar al-Basír, a választás egyértelmű esélyese. Az északi – arab mozlim – politikus nem érezheti magát biztonságban, hiszen a hágai büntetőbíróság körözi őt a dárfúri vérengzésekben való részvétele miatt, ezért úgy gondolja, egy nagy- arányú választási győzelem megerősíti pozíciójában. Ezzel emellett kézben tarthatja a belpolitikai eseményeket, befolyásolhatja a népszavazás eredményét, s megtarthatja az egységes ország olajban gazdag déli területeit. A politikai reformfolyamat lassúsága és a logisztikai problémák miatt nemrégiben az Egyesült Államok, Norvégia és Nagy-Britannia felszólították Kartúmot a nagyobb igyekezetre, s leszögezték, a jövő januári népszavazást mindenképp meg kell tartani. Peking azonban semmiféle nyomást nem gyakorolt a szudáni kormányra, minthogy a déli olajmezők nagy részén van kínai érdekeltség, ezért nem akar megbízható nyersanyagszállítójának belpolitikai ügyeibe avatkozni. Helyette a gyümölcsöző kereskedelmi viszonyokat fejleszti, és olajért cserébe fegyvereket szállít az országba. A SIPRI nemzetközi konfliktuselemző társaság kimutatása szerint azonban a fegyverek túlnyomó része nem kínai, hanem orosz.
Az egyébként is bonyolult helyzetet tovább kuszálja az, hogy a déli, főként fekete-afrikai népek által lakott terület sem egységes, amely különállást az északiak a dárfúri vérengzések támogatásával próbáltak erősíteni. A függetlenséget egyébként szinte senki nem támogatja, tartva attól, hogy az ország további dezintegrálódása visszahozhatja a polgárháborút, Dél-Szudán pedig törzsi belharcok áldozatává válhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.