Van, amire bőven jut pénz

2004 óta több mint másfél milliárd forintot kapott támogatásként az MSZP közeli Politikatörténeti Alapítvány. Ráadásul a sokat hangoztatott válság ellenére tavaly nem az évente szokásos 250, hanem 300 millió forintot tehettek zsebre. Az oktatási tárca állítja: csak olyan „közhasznú műhelyeket” támogatnak, amelyek jelentős kutatásokat végeznek.

2010. 04. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Évente legkevesebb 250 millió forintot ad „működési támogatás” címén a balliberális kormányzat az MSZP háttérszervezeteként működő Politikatörténeti Alapítványnak, amelynek kuratóriumi titkára Földes György, az MSZP országos választmányának korábbi elnöke. A támogatásokat kormánydöntés alapján az Oktatási és Kulturális Minisztérium utalja ki minden esztendőben a szocialista párthoz közeli alapítványnak. A tárca honlapján 2004-től kezdődően találhatók adatok, amelyekből kiderül: 2004-ben 243,7 millió, 2005-ben 269,8 millió, 2006-ban 256,5 millió, 2007-ben és 2008-ban 250-250 millió, 2009-ben pedig 300 millió forintot kaszált az alapítvány. Tavaly nemcsak a már hagyományos működési támogatást zsebelhették be, hanem 43 millió forintot kaptak az Alkotmány utcai székházuk felújítására, továbbá 16 milliót a Húszéves a köztársaság fantázianevű programsorozat három rendezvényére. (Emlékezetes, a kormány által életre hívott Húszéves a Köztársaság-díjat csupa balliberális figurának osztották ki tavaly október 23-án. Jutott belőle Ágh Attila politológusnak, Debreczeni József közírónak, Ferge Zsuzsa szociológusnak, illetve számos jelenlegi és volt MSZP-s és SZDSZ-es politikusnak.)
*
Az alapítvány mellett működő Politikatörténeti Intézetnek a már említett Földes György a főigazgatója. Földes egyébként annak a Szabad Sajtó Alapítványnak az elnöke is, amely a kisebbségi tulajdonosa a kormány közeli Népszabadságnak.
A Magyar Nemzet megkeresésére az OKM azt válaszolta: az Országgyűlés által kapott felhatalmazás alapján esztendők óta olyan közhasznú társadalomtudományi műhelyeket támogatnak, amelyek jelentős kutatásokat végeznek, fontos történelmi tanulmányokat adnak közre, valamint fontos gyűjteményeket gondoznak.
S hogy miféle rendezvényekre folyik el a Politikatörténeti Alapítványnak kiutalt sok száz milliónyi adóforint? Például olyanokra, mint az ez év márciusában meghirdetett karikatúrakiállítás, amelyet a kormány szócsöveként ismert Népszavával karöltve rendeztek Pápai Gábornak. A Népszavában publikáló Pápai Gábor „művészetéről” annyit érdemes tudni, hogy Orbán Viktort, a Fidesz elnökét a felismerhetetlenségig eltorzított, visszataszító figuraként ábrázolja, a 2006-os választási kampányban pedig odáig merészkedett, hogy egy váci szocialista párti kampányszórólapon a rózsaszín arcú polgármester és a rózsaszín arcú fideszes honatya mellett Orbán Viktort mélyzöld (sötét) arcszínnel ábrázolta, rájátszva a legnagyobb ellenzéki párt elnökét lecigányozó balliberális suttogópropagandára.
A Politikatörténeti Alapítvány és Intézet székháza Budapest belvárosában, az Alkotmány utcában található. Ugyanebben az épületben kapott helyet a szervezet két folyóirata, a Múltunk és az Egyenlítő, továbbá a Napvilág Kiadó, illetve a Kapcsolat.hu nevű szocialista közösségépítő portál, amelyen a bukott szocialista párti miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc blogbejegyzései olvashatók.
Emlékezetes, 1996-ban nagy botrányt kavart, hogy a Horn-kormány az előző esztendőben 36 millió forintos támogatást adott a Politikatörténeti Alapítványnak, amely ugyanakkor az MSZP hivatalos zárómérlege szerint tizennyolc millió forintot visszaosztott a pártnak. Ezzel egyfajta trükkös pártfinanszírozást valósítottak meg. A botrány kirobbanása után a szocialisták azzal mentegetőztek, hogy az alapítvány tulajdonképpen nem a pártot, hanem a Politikatörténeti Intézetet támogatta, amely viszont 1998-ig formálisan az MSZP része volt.
Az MSZP más háttérszervezetei is rájárnak a közpénzekre. Amint arról a Magyar Nemzet a közelmúltban beszámolt, a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége az elmúlt három esztendőben legkevesebb 13 millió forintnyi közpénzt kapott. A szervezet vezetője, Hanti Vilmos maga is szocialista politikus.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.