Évente legkevesebb 250 millió forintot ad „működési támogatás” címén a balliberális kormányzat az MSZP háttérszervezeteként működő Politikatörténeti Alapítványnak, amelynek kuratóriumi titkára Földes György, az MSZP országos választmányának korábbi elnöke. A támogatásokat kormánydöntés alapján az Oktatási és Kulturális Minisztérium utalja ki minden esztendőben a szocialista párthoz közeli alapítványnak. A tárca honlapján 2004-től kezdődően találhatók adatok, amelyekből kiderül: 2004-ben 243,7 millió, 2005-ben 269,8 millió, 2006-ban 256,5 millió, 2007-ben és 2008-ban 250-250 millió, 2009-ben pedig 300 millió forintot kaszált az alapítvány. Tavaly nemcsak a már hagyományos működési támogatást zsebelhették be, hanem 43 millió forintot kaptak az Alkotmány utcai székházuk felújítására, továbbá 16 milliót a Húszéves a köztársaság fantázianevű programsorozat három rendezvényére. (Emlékezetes, a kormány által életre hívott Húszéves a Köztársaság-díjat csupa balliberális figurának osztották ki tavaly október 23-án. Jutott belőle Ágh Attila politológusnak, Debreczeni József közírónak, Ferge Zsuzsa szociológusnak, illetve számos jelenlegi és volt MSZP-s és SZDSZ-es politikusnak.)
*
Az alapítvány mellett működő Politikatörténeti Intézetnek a már említett Földes György a főigazgatója. Földes egyébként annak a Szabad Sajtó Alapítványnak az elnöke is, amely a kisebbségi tulajdonosa a kormány közeli Népszabadságnak.
A Magyar Nemzet megkeresésére az OKM azt válaszolta: az Országgyűlés által kapott felhatalmazás alapján esztendők óta olyan közhasznú társadalomtudományi műhelyeket támogatnak, amelyek jelentős kutatásokat végeznek, fontos történelmi tanulmányokat adnak közre, valamint fontos gyűjteményeket gondoznak.
S hogy miféle rendezvényekre folyik el a Politikatörténeti Alapítványnak kiutalt sok száz milliónyi adóforint? Például olyanokra, mint az ez év márciusában meghirdetett karikatúrakiállítás, amelyet a kormány szócsöveként ismert Népszavával karöltve rendeztek Pápai Gábornak. A Népszavában publikáló Pápai Gábor „művészetéről” annyit érdemes tudni, hogy Orbán Viktort, a Fidesz elnökét a felismerhetetlenségig eltorzított, visszataszító figuraként ábrázolja, a 2006-os választási kampányban pedig odáig merészkedett, hogy egy váci szocialista párti kampányszórólapon a rózsaszín arcú polgármester és a rózsaszín arcú fideszes honatya mellett Orbán Viktort mélyzöld (sötét) arcszínnel ábrázolta, rájátszva a legnagyobb ellenzéki párt elnökét lecigányozó balliberális suttogópropagandára.
A Politikatörténeti Alapítvány és Intézet székháza Budapest belvárosában, az Alkotmány utcában található. Ugyanebben az épületben kapott helyet a szervezet két folyóirata, a Múltunk és az Egyenlítő, továbbá a Napvilág Kiadó, illetve a Kapcsolat.hu nevű szocialista közösségépítő portál, amelyen a bukott szocialista párti miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc blogbejegyzései olvashatók.
Emlékezetes, 1996-ban nagy botrányt kavart, hogy a Horn-kormány az előző esztendőben 36 millió forintos támogatást adott a Politikatörténeti Alapítványnak, amely ugyanakkor az MSZP hivatalos zárómérlege szerint tizennyolc millió forintot visszaosztott a pártnak. Ezzel egyfajta trükkös pártfinanszírozást valósítottak meg. A botrány kirobbanása után a szocialisták azzal mentegetőztek, hogy az alapítvány tulajdonképpen nem a pártot, hanem a Politikatörténeti Intézetet támogatta, amely viszont 1998-ig formálisan az MSZP része volt.
Az MSZP más háttérszervezetei is rájárnak a közpénzekre. Amint arról a Magyar Nemzet a közelmúltban beszámolt, a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége az elmúlt három esztendőben legkevesebb 13 millió forintnyi közpénzt kapott. A szervezet vezetője, Hanti Vilmos maga is szocialista politikus.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját