Voksturizmust vizionál az MSZP

Fideszes és jobbikos szervezést, tömeges átszavazást sejtenek a szocialisták amögött, hogy több választókerületben az éjszakába nyúlt a szavazás. A jobboldali „voksturizmus” gyanújának viszont ellentmond, hogy a szóban forgó választókerületek többségében az MSZP és az LMP szerepelt az országos átlag felett. Orbán Viktor szerint a voksolás körüli gyalázatos botrányt ki kell vizsgálni. Az adatvédelmi biztos vizsgálatot indított amiatt, hogy az előzetes választási eredmények közlése nem kezdődött meg időben.

2010. 04. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfő hajnali negyed kettőkor voksolhatott az utolsó, lakóhelyétől távol szavazó választópolgár, miután hét órát várt arra, hogy élhessen alkotmányos jogával. Ostorócszi Szabolcs egri fiatalembert Rétvári Bence, a XI. kerület frissen megválasztott országgyűlési képviselője köszöntötte pezsgővel. A szocialisták a Jobbikot és a Fideszt „sejtik” az elhúzódó szavazás mögött, ám arra nem adnak magyarázatot, hogy a jobboldali pártoknak miért állt volna érdekükben, hogy a választópolgárok hoszszú órákon keresztül ne ismerhessék meg az eredményeket. Szekeres Imre szocialista honvédelmi miniszter például azt állította, hogy egyes választókerületekben kevéssel az urnazárás előtt szabadult több ezer ember a szavazókörökre, ami szerinte nem lehet a véletlen műve. Szekerest azonban cáfolják a tévéfelvételek, amelyek szerint az érintett körzetekben már kora délután is több száz méteres sorokban várakoztak az igazolással szavazók.
Szanyi Tibor XIII. kerületi szocialista képviselőjelölt azt mondta: szocialista aktivisták azt tapasztalták, hogy jobbikos vagy jobbikosnak látszó emberek szervezték a sorban állást, egyesek borítékok átadását is látták, ami felvetheti a láncszavazással való próbálkozást. Lapunk munkatársa ezzel szemben főként fiatalokat, egyetemistákat látott késő este is arra várakozni, hogy szavazhassanak.
Nyakó István MSZP-szóvivő kijelentette: a Fidesznek bocsánatot kell kérnie a kormánytól, a szocialistáktól és a választóktól, mert megtévesztette őket nyilatkozataival, amikor azt állította, hogy a káoszért az MSZP a felelős. A politikus szerint a Fidesznek tisztáznia kell magát, hogy a tömegjeleneteket egyes szavazókörökben valóban a „központilag szervezett Kubatov-szavazók” okozták-e. Leszögezte: ha kiderül, hogy az érintett szavazókörökben egészen más eredmény jött ki, mint az „attól tíz méterrel jobbra vagy balra lévőben”, akkor várhatóan jogi útra terelik az ügyet. Felvetődhet a gyanú, hogy sokan azért szavaztak máshol, mert egy párt szervezetten, tudatosan átvitte tagjait és szimpatizánsait egy-egy választókerületbe, hogy befolyásolják az ottani eredményt. Az adatok ismeretében ugyanakkor az a jellemző, hogy a kiugróan magas számú, igazolással szavazó választókat regisztráló egyéni választókerületek többségében az MSZP és az LMP ért el az országos átlagánál sokkal jobb eredményt. Szanyi választókörzetében például a szocialista politikus 36,79 százalékot szerzett, közel kétszer annyit, mint a szocialisták országos átlaga. A körzetben szoros második forduló várható, a fideszes Szalay Péter ugyanis mindössze 429 vokssal vezet Szanyi előtt.
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke szerint az MSZP vádjaira felesleges reagálni, a választások biztonságos lebonyolításáért ugyanis a kormánypárt, vagyis a szocialisták a felelősek. – Nehogy már a választópolgárokat hibáztassa az MSZP azért, mert élni akartak alkotmányos jogukkal, és elmentek szavazni – fogalmazott Orbán. Hozzátette: vasárnap az látszott, hogy az MSZP kormányzása alatt odáig süllyedt az ország, hogy még egy szavazást sem tud lebonyolítani. – A zavaros ügyeknek véget kell vetni, ezért a botrányt ki kell vizsgálni. Meg kell állapítani, hogy csak baki vagy más politikai szándékok álltak-e az ügy mögött – mondta.
Tóth Zoltán választási szakértő szerint a választás első fordulójának „ügye” eljut majd a Legfelsőbb Bíróságra. Szerinte ez lehet a következménye, hogy sok helyen este hét után még órákig kellett várni a szavazásra. Tóth kijelentette: a kampánycsend meghosszabbításának semmi értelme nem volt, azt azonban helyesnek nevezte, hogy az Országos Választási Bizottság a választóköröknél tartózkodóknak 19 óra után is megengedte a szavazást, mivel ez alkotmányos joguk volt.
Az adatvédelmi biztos tegnap kijelentette: vizsgálatot indít, mert a közérdekű adatok megismeréséhez fűződő alkotmányos jogot érintő visszásság állt elő, hiszen a választók nem értesülhettek időben az előzetes eredményekről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.