Hétfő hajnali negyed kettőkor voksolhatott az utolsó, lakóhelyétől távol szavazó választópolgár, miután hét órát várt arra, hogy élhessen alkotmányos jogával. Ostorócszi Szabolcs egri fiatalembert Rétvári Bence, a XI. kerület frissen megválasztott országgyűlési képviselője köszöntötte pezsgővel. A szocialisták a Jobbikot és a Fideszt „sejtik” az elhúzódó szavazás mögött, ám arra nem adnak magyarázatot, hogy a jobboldali pártoknak miért állt volna érdekükben, hogy a választópolgárok hoszszú órákon keresztül ne ismerhessék meg az eredményeket. Szekeres Imre szocialista honvédelmi miniszter például azt állította, hogy egyes választókerületekben kevéssel az urnazárás előtt szabadult több ezer ember a szavazókörökre, ami szerinte nem lehet a véletlen műve. Szekerest azonban cáfolják a tévéfelvételek, amelyek szerint az érintett körzetekben már kora délután is több száz méteres sorokban várakoztak az igazolással szavazók.
Szanyi Tibor XIII. kerületi szocialista képviselőjelölt azt mondta: szocialista aktivisták azt tapasztalták, hogy jobbikos vagy jobbikosnak látszó emberek szervezték a sorban állást, egyesek borítékok átadását is látták, ami felvetheti a láncszavazással való próbálkozást. Lapunk munkatársa ezzel szemben főként fiatalokat, egyetemistákat látott késő este is arra várakozni, hogy szavazhassanak.
Nyakó István MSZP-szóvivő kijelentette: a Fidesznek bocsánatot kell kérnie a kormánytól, a szocialistáktól és a választóktól, mert megtévesztette őket nyilatkozataival, amikor azt állította, hogy a káoszért az MSZP a felelős. A politikus szerint a Fidesznek tisztáznia kell magát, hogy a tömegjeleneteket egyes szavazókörökben valóban a „központilag szervezett Kubatov-szavazók” okozták-e. Leszögezte: ha kiderül, hogy az érintett szavazókörökben egészen más eredmény jött ki, mint az „attól tíz méterrel jobbra vagy balra lévőben”, akkor várhatóan jogi útra terelik az ügyet. Felvetődhet a gyanú, hogy sokan azért szavaztak máshol, mert egy párt szervezetten, tudatosan átvitte tagjait és szimpatizánsait egy-egy választókerületbe, hogy befolyásolják az ottani eredményt. Az adatok ismeretében ugyanakkor az a jellemző, hogy a kiugróan magas számú, igazolással szavazó választókat regisztráló egyéni választókerületek többségében az MSZP és az LMP ért el az országos átlagánál sokkal jobb eredményt. Szanyi választókörzetében például a szocialista politikus 36,79 százalékot szerzett, közel kétszer annyit, mint a szocialisták országos átlaga. A körzetben szoros második forduló várható, a fideszes Szalay Péter ugyanis mindössze 429 vokssal vezet Szanyi előtt.
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke szerint az MSZP vádjaira felesleges reagálni, a választások biztonságos lebonyolításáért ugyanis a kormánypárt, vagyis a szocialisták a felelősek. – Nehogy már a választópolgárokat hibáztassa az MSZP azért, mert élni akartak alkotmányos jogukkal, és elmentek szavazni – fogalmazott Orbán. Hozzátette: vasárnap az látszott, hogy az MSZP kormányzása alatt odáig süllyedt az ország, hogy még egy szavazást sem tud lebonyolítani. – A zavaros ügyeknek véget kell vetni, ezért a botrányt ki kell vizsgálni. Meg kell állapítani, hogy csak baki vagy más politikai szándékok álltak-e az ügy mögött – mondta.
Tóth Zoltán választási szakértő szerint a választás első fordulójának „ügye” eljut majd a Legfelsőbb Bíróságra. Szerinte ez lehet a következménye, hogy sok helyen este hét után még órákig kellett várni a szavazásra. Tóth kijelentette: a kampánycsend meghosszabbításának semmi értelme nem volt, azt azonban helyesnek nevezte, hogy az Országos Választási Bizottság a választóköröknél tartózkodóknak 19 óra után is megengedte a szavazást, mivel ez alkotmányos joguk volt.
Az adatvédelmi biztos tegnap kijelentette: vizsgálatot indít, mert a közérdekű adatok megismeréséhez fűződő alkotmányos jogot érintő visszásság állt elő, hiszen a választók nem értesülhettek időben az előzetes eredményekről.
Sírás a víz alatt