A görög válság az EU jövőjét veszélyezteti?

Nemhogy fellendítené, sokkal inkább leállítaná a magyar gazdaság fejlődését az euró bevezetése, mivel jelentősen lecsökkentené a versenyképességünket – véli Róna Péter közgazdász. A görög mentőcsomag elfogadása ellenére a piacok tegnap sem nyugodtak meg, a forint is jelentősen gyengült, esett a budapesti tőzsde, és emelkedtek az állampapírok kamatai.

2010. 05. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szabadesésben a forint. A görög válság miatt a befektetők egyre gyanakvóbban néznek a magas költségvetési hiánnyal küzdő országokra, köztük hazánkra. Ennek következtében tegnap beszakadt a forint árfolyama is. A magyar fizetőeszköz egy napon belül több mint öt forinttal gyengült az euróval szemben, és késő délután átlépte a 276-os szintet. A svájci frankhoz képest is nagyon sokat veszített az értékéből a forint: a reggeli kereskedésben még 188,2 forinton járt az árfolyam, ám tíz óra körül a pénzünk zuhanórepülésbe kapcsolt, és lapzártánk idején, 191,74-es szintnél még megállíthatatlanul zuhant a mélybe. A dollár grafikonján szintén elég szomorú kép rajzolódik ki: az amerikai devizáért lapzártánk idején 210 forintnál is többet adtak. A magyar állampapírok hozamai a nap folyamán 25–30 bázisponttal emelkedtek. (Cs. L.)


Megsínylené az euró bevezetését a magyar gazdaság, amennyiben az euróövezet nem változtat a jelenlegi szerkezetén – nyilatkozta lapunknak Róna Péter közgazdászprofesszor, aki szerint az eurózóna jelenleg az esélyegyenlőtlenségre épül, ezért hazánk versenyképessége jelentősen romlana a csatlakozással. Róna szerint a közös európai valuta a fejlett országoknak kedvez, míg a periféria számára káros hatású.
– A felzárkózó államokat az euró a nemzeti valuta túlértékelése felé viszi, amely a magyar gazdaság esetében rontaná az exportkilátásokat, így összességében jóval előnytelenebb helyzetbe kerülne hazánk – érvelt a közgazdászprofesszor. Róna szerint az euró válságának távolról sincs vége, mivel a görög államcsődveszély csak egy gond a sok közül, a valós probléma a fejlett és a felzárkózó államok közötti szakadék mélyülése.
Hasonló tartalmú nyilatkozatot tett tegnap Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdászprofesszor, aki szerint „a görög válság az euró jövőjét veszélyezteti, és az illetékesek nem tettek meg mindent a fertőzés elkerülése érdekében”. A Columbia Egyetem tanára a BBC-nek nyilatkozva kifejtette: a közös valuta jövője korlátozott, ha az övezet alapvető intézményi problémáit nem kezelik.
– Ne gondolja senki, hogy a Nemzetközi Valutaalap–Világbank receptje a görög helyzet kezelésében a „szokásostól” eltérő eredményt hozna. A valódi megoldás a meglévő adósság átütemezése helyett annak legalább részbeni elengedése lenne – nyilatkozta lapunknak Torba Tamás gazdasági szakértő, aki szerint a helyzet hasonló Spanyolországban és Portugáliában is, az olasz és az ír problémákról már nem is beszélve.
– Pénzügyi és gazdasági szempontból az Európai Unió kettészakadni látszik: a stabilabb helyzetben lévő északi államok, valamint Ausztria, Németország és bizonyos mértékig Franciaország, továbbá a Benelux államok alkotják a „belső kört”, a többiek pedig a „perifériát” – mutatott rá Torba. Meglátása szerint a „belső kör” pénzügyi forrásai végesek, a válság eredményeképpen ugyanis nagymértékben megnőtt ezen országok államadóssága. Kérdéses tehát, hogy a törékeny gazdasági növekedés a görög mentőcsomag után kibír-e egy újabb krízist. Kiemelte: a lokális válságok az unió cselekvőképességét korlátozzák, a „donorországok” lakosságának véleményéről nem is beszélve.
Eközben a felerősödő piaci bizalmatlanság miatt ismét súlyos kritikák érik a hitelminősítő intézeteket. Michel Barnier, a pénzügyi szolgáltatásokért felelős uniós biztos tegnap kilátásba helyezte, hogy tovább szigorítják a minősítő intézetekre vonatkozó szabályokat, mert a december 7-én életbe lépő új szabályok nem bizonyultak elegendőnek. Legutoljára a Standard and Poor’s intézet okozott pánikot a piacokon, amikor Görögországot a „szemét” kategóriába tartozó kötvénykibocsátók közé sorolta. Barnier azt mondta, „meglepte a brutális leminősítés”.
Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutaalap főigazgatója szerint már nem is érdemes hallgatni a minősítők véleményére, a legnagyobb francia szakszervezet elnöke pedig „magánmilíciáknak” nevezte őket.
Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.