A rekordereket vizsgálja az OEP

Megvizsgálja az Országos Egészségbiztosítási Pénztár annak az ötven betegnek a taj-számára szóló gyógyszerfelírásokat, akinek az orvosságaihoz tavaly a legtöbb tb-támogatást fizették ki. A listán szereplők mindegyike több tíz millió forintnyi tb-támogatást „használt fel” egy év alatt.

2010. 05. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egészségbiztosító jelenleg olyan gyógyszereket vizsgál, amelyeket 2009-ben az ötven legtöbb tb-támogatást felhasználó taj-számra írtak fel és váltottak ki – tájékoztatta lapunkat az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) sajtóosztálya. Mint mondták: ezek között található számos más készítmény mellett daganatos betegségre vagy éppen sclerosis multiplexre felírt, nagy értékű medicina is.
Az OEP ellenőrzi a betegdokumentációt, a gyógyszerrendelés szakmaiságát, indokoltságát. Vizsgálják azt is, hogy az adott orvos az adott betegségre jogosult volt-e kiemelt támogatással rendelni a gyógyszert. A tapasztalatokat az ellenőrzés lezárását követően publikálni fogják. – Az eredményekről és a további részletekről csak ekkor tudunk tájékoztatást adni – szögezte le a sajtóosztály. Hozzátették azt is, hogy ilyen vizsgálatot már több alkalommal végeztek, de nem azért, mert ennél a betegkörnél találnák a legtöbb szabálytalanságot. – A tb-támogatás felhasználása szempontjából top ötvennek számító taj-számra történt gyógyszerfelírásokat hivatalból ellenőrizzük, még akkor is, ha korábban komoly szabálytalanságokat nem tártunk fel – közölték.
Több patikus is kifogásolja, hogy egy jogszabályváltozás értelmében a jövőben csak akkor adhatják ki a kiemelt tb-támogatással felírt gyógyszereket, ha előtte a nyilvántartásukban ellenőrizték, jogosult volt-e az orvos az adott tb-támogatással felírni a recepten szereplő gyógyszert a páciens betegségére. Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszertár-tulajdonos Gyógyszerészek Szövetségének elnöke azt közölte, hogy több kollégájával egyetértésben fordult az OEP-hez. Jelezte: körülbelül tízezer betegség kódját és 55 ezer orvos pecsétszámát kellett a rendszergazdáknak bevinniük a gyógyszertár számítógépes rendszerébe, az adatokat meghatározott időközönként az egészségbiztosítótól kapott információkkal frissítik. A legkisebb adminisztrációs hiba miatt azonban súlyos betegek maradhatnak átmenetileg gyógyszer nélkül. Ha ugyanis a központi nyilvántartás hibája miatt a patikai rendszer azt jelzi, hogy az orvosnak nincs jogosultsága kiemelt támogatással felírni az adott medicinát, akkor azt nem is adhatják ki. Ha mégis megteszik, akkor könnyen lehet, hogy a drága készítmény árát utólag nem fizeti ki nekik az egészségbiztosító. Hávelné Szatmári Katalin kifogásolta, hogy újabb és újabb ellenőrzési feladatokat rónak a patikusokra, ami miatt egyre kevesebb idő marad alaptevékenységük ellátására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.