A természet és az ember egysége

O L V A S Ó

2010. 05. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fekete Istvánról a fia, ifj. Fekete István amerikai magyar író, újságíró Fekete Istvánra emlékezve… című könyvének megjelenése óta ismeretes, hogy Jókai Mór után ő a legolvasottabb magyar szépíró. 2002-ig ötven könyvét több mint háromszáz kiadásban és 8,750 millió példányban nyomtatták ki. Ezt az imponáló statisztikai adatot azóta is folyamatosan növeli a szegedi Lazi Könyvkiadó. Az egyik friss kiadvány az Őszi vásár. A sorozat huszonnegyedik kötete úgynevezett szerzői összeállítás, önéletrajzi ihletésű elbeszélések füzére. Az egyes történetek költői kisugárzása varázsos erővel fonja lírai regényfolyammá a műveket. Fekete István csiszolta össze a Gölle című nagyobb, cselekményesebb egység és az Erdő-mező című filozofikus, panteisztikus bölcselettel telített kisebb ciklus remekléseit.
Fekete István varázslata egyszerű és utánozhatatlan. Történeteit az első erdei kalandokról, az első szerelemről, a szülőfalu, Gölle lenyűgöző szépségéről, a virágok, a növények, az állatok iránti határtalan szeretet kialakulásáról úgy olvassuk, mintha mindig is ismertük volna e bölcs meséket. Mintha belőlünk fakadnának, de ahhoz, hogy előcsalogassuk őket, vérbeli író kellett, aki a legmagasabb szinten bűvöli a magyar nyelvet, mint Menuhin a hegedűjét, Csontváry az ecsetjét. A második ciklusban is gyönyörködtetve tanít arra, hogy élet és halál, elmúlás és újjászületés egységében fogant a természet, amelynek isteni rendjébe eddig hiába próbált beleavatkozni a balga ember. A lírai zárótörténetben egy betegségéből lábadozó kisfiú látomást álmodik arról, hogy a természetbe alászálló istenlélek, kötetbeli nevén Balangó újjáéleszti az öreg matuzsálemi tölgy életerejét, s áttételesen a fiút is visszavezeti az egészséges életbe. Albert, a gyermek megérti, hogy az a folyamatos eposz, ami a mezőn, az erdőn, a fauna és a flóra világában játszódik, talán még a mesekönyvekben olvasott csodáknál is nagyszerűbb titkokat rejt. E titkok megfejtése szülte azt az életművet, amelynek szerves részei az állat- és a természettörténetek. Fekete István úgy teremtett ragyogó fantáziavilágot, hogy soha nem mond ellen a tudományhűségnek. Ifjúságinak mondott két regényremeklése, a Tüskevár és a Téli berek felnőttkorunkban is élményt jelent, akár az egész életmű. A felnőtt-történetekben, a Tíz szál gyertyában, a Zsellérekben, az Erdélyben is a kozmosz, a természet és az emberi társadalom együttélésének bölcseleti elemei érintik meg az olvasót.
Az Őszi vásár című elbeszélésfolyam, bár nem rövid könyv, letehetetlen, egyhuzamban elolvasható. Szép és tanulságos, komoly, bölcseleti epizódregény, egyben burkolt szerzői önvallomás. Az 1900-tól 1970-ig élt nagyszerű író rajongói megérthetik belőle az egész életmű filozófiáját, s tetten érhetik alkotói módszerének megszületését.
(Fekete István: Őszi vásár. Elbeszélések, Lazi Könyvkiadó, Szeged, 240 oldal, 2600 Ft.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.