Tegnap a Millenáris parkban Paczolay Péter, az Alkotmánybíróság elnöke, valamint a díszvendég ország nevében Aliza Bin-Noun asszony, Izrael budapesti nagykövete nyitotta meg a XVII. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált. Keren Hanan izraeli zongoraművésznő koncertje után Amosz Ozzal, a könyvfesztivál díszvendégével, aki átvette Demszky Gábor főpolgármestertől a Budapest-nagydíjat, Váradi Júlia folytatott pódiumbeszélgetést.
Paczolay Péter elmondta, hogy a könyvek összekötik az örökkévalósággal az embert, spirituális és materiális értelemben is. A 17. alkalommal megrendezett nemzetközi könyvfesztivál középpontjában pedig a Gutenberg-galaxis misztériuma áll. Izrael a könyvek könyve, a Biblia országa. E fesztivál pedig már most bizonyíték arra, hogy magyar embert a gazdasági válság sem téríti el a könyvektől, mert öszszekötik a múlt bölcsességét a jövő várakozásával.
Aliza Bin-Noun hangsúlyozta, hogy a budapesti könyvfesztivál a világ egyik legfontosabb irodalmi eseménye. Büszke arra, hogy a díszvendég Izrael, illetve az egyik legismertebb izraeli író, Amosz Oz.
Amosz Oz 1939-ben született Jeruzsálemben kelet-európai bevándorló szülők gyermekeként. 1960 óta héber nyelven regényekkel, elbeszélésekkel, gyerekkönyvekkel, esszékkel van jelen az izraeli és a világirodalom palettáján. Negyven éve küzd azért, hogy izraeliek és palesztinok két független államban éljenek; a Békét Most! mozgalom egyik alapítója. A legmagasabb izraeli irodalmi díj mellett a francia Femina-, a német Goethe-díj és a frankfurti könyvvásár Béke-díjának birtokosa. Többször terjesztették fel Nobel-díjra. Magyarul tíz könyve jelent meg, többek között a Miháél, Miháél (1985), a Hogyan gyógyítsuk a fanatikust (2007), a Rímek életre, halálra (2010) az Európa Kiadó gondozásában.
Mutatjuk, így néz ki VV Fanni gyilkosa - videó