origo.hu
Holnap jön az igazi tél!
Vonzó miniállamok. Gibraltár nem egyedi eset: a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerint januárban már csak 17 ország vagy miniállam érdemelte ki az adóparadicsomi meghatározást: Panama, több karib-tengeri kisállam, a Marshall-szigetek, Libéria stb. Az OECD hivatalosan azokat a területeket és miniállamokat tekinti ilyeneknek, amelyek teljes adómentességet biztosítanak, nem adnak ki információkat az adóelkerülőkről, féltékenyen őrzik a banktitkot, vagy annak ellenére adnak adókedvezményeket külföldieknek, hogy nem ott végzik tevékenységüket. (S. T.)
Spanyolországban évtizedek óta olyan helynek tekintik Gibraltárt, ahol feketepénzeket mosnak tisztára. Napjainkban a 6,5 négyzetkilométeren elterülő és harmincezer lakosú brit koronagyarmat 25 ezer vállalkozásnak ad otthont, ebből kétezer teljesen adómentes, ezért nem csoda, hogy Gibraltár GDP-je az évek óta tartó válság ellenére tavaly elérte az 1030 millió eurót. Roppant egyszerű céget alapítani Gibraltárban: elég hozzá ezer euró és egy furfangos ügyvéd, az adóelkerülésben vagy a vagyoneltüntetésben érdekelt spanyol állampolgárnak csak át kell sétálnia a határon, hogy aláírja a szükséges papírokat; még alkalmazottak sem kellenek egy ilyen céghez. Az év végén azonban ennek a kétezer cégnek az Európai Unió döntése alapján tízszázalékos adót kell fizetnie, vagyis 2011-től megszűnik az utolsó európai gyarmaton eddig alkalmazott kettős adórendszer.
Az adóparadicsomok a világ legfejlettebb országai húszas csoportjának egy évvel ezelőtti csúcstalálkozóján kerültek előtérbe: a világméretű hitelválság miatt a G20-ak szankciókat helyeztek kilátásba ellenük, ha nem teszik átláthatóbbá pénzügyi tevékenységüket. Az államok többsége vagy látszatból, vagy komolyan kezdett tárgyalásokat az adómentességet biztosító miniállamokkal, és Gibraltár már 18 ilyen szerződést írt alá tavaly nyár óta. Spanyolország most Gibraltáron kívül 13 kis állammal tárgyal. Gibraltár kész a megállapodásra, mert tökéletesen megérti, hogy ennek hiányában Spanyolország veszít többet.
Ráadásul Gibraltár ügye a brit birtokbavétel óta mindig kényes pont volt a két ország között. Ha ugyanis a spanyol fél London nélkül írja alá az egyezményt Gibraltárral, akkor tulajdonképpen elismeri az 1704 óta következetesen elutasított brit fennhatóságot. Gibraltár arra hivatkozik, hogy a tavaly nyár óta aláírt egyezményeket mind London nélkül írták alá, de Madrid szerint azért bőven akadnak áthidaló megoldások. Csakhogy egyelőre semmi jele azon londoni szándéknak, hogy akárki is győz a választásokon, hajlandó lesz támogatni a spanyol–brit egyezményt az adóparadicsomi státus megszüntetéséről.
Holnap jön az igazi tél!
Igazi sztár Kínában ez az orosz pilóta
„Ahogy Majka viselkedik...” – lázadnak az X-Faktor nézői a zsűri viselkedése miatt
Kimozdult a patthelyzetből a donyecki frontvonal
A történelem egyik legmegrázóbb bejelentését tette az énekes: döbbent némaság követte
Kokó az asztalra csapott, azonnal kirúgták a bokszolók szövetségi kapitányát
Hanzel Henrik Vogel Evelinnek: „Hozzád nyúlt a Péter?” „Fizikálisan bántott téged?” + hangfelvétel
Halott nagyapjuk koponyáját vitték magukkal a kupadöntőre a szurkolók
Se ki, se be: lezárták a Déli pályaudvart
Újabb horror szaporítótelepet számoltak fel az állatvédők
Szoboszlai Dominik a legjobb? Az angolok sem tudják, mit gondoljanak + videó
Görögország a magyar csatár lábai előtt hever – Öt meccsen négy gól a termése, még a végén Marco Rossi is felfedezi
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.