Július elsejével lép életbe az amerikai sajtóban „ellentmondásosnak” nevezett törvény, addig próbálkoznak egyes arizonai települések az utólagos kármentéssel. Az SB 1070-es jogszabály elfogadását követően nem csupán az Egyesült Államokban, hanem külföldön is felkapták a fejüket, bizonyos esetekben nyíltan rasszizmust kiáltva. A törvény első számú érintettjei ugyanis Mexikóból érkeznek, s illegális vagy legális úton tartózkodnak az Egyesült Államokban.
Júliustól kezdve az állam rendőrei kötelesek ellenőrizni mindenki státusát, akiről azt gyanítják, hogy illegális bevándorló lehet. Ez a törvény ellenzői szerint túlságosan nagy hatalmat adna a rendőrök kezébe, ráadásul mostantól fogva törvény adta jog, sőt kötelesség a mexikói kinézetű személyek állandó vizsgálata. A demokrata párti arizonai törvényhozók szerint ezzel a jogszabállyal a rossz anyagi körülmények között élő, mexikói származású amerikai állampolgárok állandó zaklatásnak lesznek kitéve.
A nyugati part több városa háborog az SB 1070-es jogszabály elfogadása óta. Tucson polgármesterét felhívta Sam Adams, Portland első embere, azt közölve, hogy várhatólag egy sor város bojkottot hirdet az arizonai termékekre, a mozgalomhoz Portland mellett Seattle, San Francisco, San Diego és Los Angeles is csatlakozni fog. Tucson számára a bojkott egy 180 millió dolláros szerződés kútba esését jelentené, amelyért cserébe a dél-arizonai nagyváros villamosokat kapna Oregonból. Tiltakozik a híres kosárlabdacsapat, a Phoenix Suns tulajdonosa is, amely spanyol nyelvű dresszt készíttet a játékosoknak a következő hazai meccsre. Arizona azonban nem fogja megváltoztatni a jogszabályt, hiszen egy felmérés szerint az arizonai lakosság 67 százaléka egyetért vele, és csak 30 százalékuk ellenzi, s más, az illegális bevándorlás miatt aggódó államok lakói is hasonló törvényt akarnak.
Egyértelműen vezet a Fidesz a többi párt előtt