Elhibázott rehabilitáció

Elhibázottnak tartja számos szakember az orvosi rehabilitációs szolgáltatások fejlesztésére kiírt 11 milliárd forintos pályázatot. Noha még soha nem volt lehetőség fejlesztésre ezen a területen, az érintettek a tender visszavonását kérik Bajnai Gordon miniszterelnöktől, hogy az a javaslataik figyelembevételével jelenhessen meg ismét.

2010. 05. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meghívás. Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal (NEK) meghívta következő, május végi ülésére Orbán Viktort, a Fidesz miniszterelnök-jelöltjét, Réthelyi Miklóst, a Nemzeti Erőforrások Minisztériumának leendő vezetőjét és a tárca leendő államtitkárát – mondta Cser Ágnes, a NEK soros elnöke a kerekasztal tegnapi tájékoztatóján. A résztvevők az elmúlt két kormányzati ciklus egészségügyet érintő intézkedéseiről mérleget vonva megállapították, a kórházi struktúra átalakítása, a vizit- és a kórházi napidíj bevezetése, az orvosok és a szakdolgozók egzisztenciális ellehetetlenítése, a gyógyszertárakat érintő jogszabályok meghozatala voltak a legrombolóbb intézkedések. (MTI)


Pályázatot írt ki a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) 11 milliárd forint értékben orvosi rehabilitációs szolgáltatások fejlesztésére, többek között eszközvásárlásra és infrastrukturális beruházásokra. Ezen a területen még soha nem volt ilyen értékű fejlesztés, ezért fontos, hogy hatékonyan és szakszerűen hasznosuljon a pénz. A kormány tanácsadó, ajánlattevő és döntés-előkészítő szervezete, a Nemzeti Egészségügyi Tanács (NET) szerint azonban a pályázat szakmailag elhibázott, a kiírás számos technikai hibát tartalmaz. Gara Imre, a NET választott szervezési alelnöke lapunknak elmondta: észrevételeiket számos helyen – többek között az NFÜ-nél, az önkormányzati és az egészségügyi tárcánál, a Miniszterelnöki Hivatalnál – is jelezték, eddig azonban sehol sem foglalkoztak érdemben a problémával. Végül Bajnai Gordon miniszterelnökhöz fordultak. A pályázat visszavonását kérték, hogy az javaslataik figyelembevételével jelenhessen meg ismét. Egyebek mellett kifogásolják, hogy a társadalmi vitára mindössze négy nap állt rendelkezésre. Gara Imre szerint elfogadhatatlan a kapkodás egy ilyen nagy jelentőségű fejlesztés előtt. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem Kardiológiai Központjának igazgatója, a Kardiológiai Szakmai Kollégium elnöke például azt mondta lapunknak, hogy a kardiológia területén alapjaiban elhibázott a fekvőbeteg-rehabilitációt támogatni, miközben az európai trendek szerint egyre nagyobb szerepet kap az ambuláns rehabilitáció. Ez ugyanis olcsóbb, sokszor hatékonyabb és a betegek is inkább ezt igénylik. Magyarországon azonban ilyen lehetőség gyakorlatilag nem létezik – szögezte le. Mégsem sikerült elérniük, hogy a járóbeteg-rehabilitáció jelenjen meg a pályázatban. Merkely hangsúlyozta: az infarktuson átesettek között sok a 30–50 év közötti aktív ember, aki a korszerű szívkatéteres beavatkozásnak köszönhetően akár néhány nap után elhagyhatja a kórházat, s nem szeretne heteket eltölteni egy rehabilitációs központban, hanem inkább egy hoszszabb, akár egy évig tartó, hetenként néhány alkalmat jelentő rehabilitáción venne részt a lakóhelyéhez közel, ahol a szükséges mozgásterápiákon kívül minden szükséges kezelés és tanácsadás a rendelkezésére áll. Egy ilyen elhibázott fejlesztéssel évtizedekre konzerválnánk egy olyan struktúrát, amely a világ fejlettebb részén egyre inkább háttérbe szorul – szögezte le. A fejlesztésekben vannak területi aránytalanságok is – említett egy további pontot a kifogások közül.
Négyesi Zsolt, a Soproni Rehabilitációs Gyógyintézet főigazgatója egyetértett abban, hogy nagy szükség lenne a járóbeteg-rehabilitáció fejlesztésére, ugyanakkor bizonyos esetekben – például a kistelepülésen élőknél, vagy közvetlenül az úgynevezett eszközös beavatkozás, szívműtét, szervátültetés után állóknál – ez nehezen megoldható, esetükben nélkülözhetetlen a fekvőbeteg-rehabilitáció. Ezért ennek fejlesztését elkerülhetetlennek tartja. Négyesi a pályázatban azt kifogásolta leginkább, hogy abból kiszorultak a rehabilitáció bástyáit jelentő nagy állami intézetek. A soproni mellett a balatonfüredi és a mátrai gyógyintézet is kimaradt a pályázatból, miközben itt megfelelő szakembergárda és a tapasztalat is rendelkezésre áll. Érthetetlennek nevezte, hogy miközben a pályázók közül kizárták a központi költségvetési szervként működő intézményeket, egy ilyen létesítmény a kiírás kiskapuja miatt mégis részt vehet a tenderen. Nem a kis kórházak ellen emelünk szót, csak nem értjük, miért kell felújítás hiányában a 60-as, 70-es évek szintjét konzerválni a nagy intézetekben. Ezek ráadásul az elmúlt években amúgy is nehezen juthattak fejlesztési forrásokhoz, hiszen az önkormányzati fenntartásúakkal szemben az államiak nem pályázhattak cél- és címzett támogatásokra – szögezte le Négyesi. Szerinte nem szabad elaprózni a 11 milliárdos forrást, hiszen – mint mondta – azzal még nem lesz érzékelhető a rehabilitáció szakmai fejlődése az országban, hogy minden intézményben épül egy tornaterem és lesz húsz medicinlabda.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.