Expó az ígéretek földjén

Megrekedt az ígéretek szintjén, hogy a minden idők legnagyobb világkiállításaként jegyzett sanghaji expó óriási üzleti lehetőségeket hoz a magyar vállalkozásoknak. Az elmúlt években Kínába utazó állami vezetők minden alkalommal hurráoptimizmussal tértek haza, ám az expó előkészületei során a magyar cégeket már nem keresték meg konkrét lehetőségekkel.

2010. 05. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormánybiztos nem tudja. Cáfolta tegnap Huszty András, hogy az expó előkészületei során a Miniszterelnöki Hivatal kormány közeli cégekkel kötött volna több millió forintos tanácsadói szerződéseket. A kormánybiztos a Kossuth Rádiónak azt mondta: nem tudja értelmezni a vádakat, amely alatt a lapunk által bemutatott szerződések listáját érti. Mint mondta, eddig körülbelül húszmillió forintot költöttek a tanácsadói szerződésekre, ami szerinte a 3,2 milliárd forintos költségvetéshez képest nem sok. Ez azért érdekes, mert, mint lapunk rámutatott, már az építészeti tervpályázat 2008-as kiírása előtti évben a különféle cégek tanácsadásai jócskán meghaladták a húszmillió forintot. Emellett például Huszty két közvetlen munkatársa az évek során 17 millió forintnál nagyobb összegeket vághatott zsebre, ugyancsak tanácsadásért.


Kampányszerű hurráoptimizmus, jól sikerült nyaralások után tett üres ígéretek – így értékelik a magyar vállalkozók érdekképviseletei azokat a nyilatkozatokat, amelyeket az elmúlt években tettek a balliberális kormány Kínában megfordult képviselői. Márpedig a tudósítások szerint 2006-tól – amióta hazánk elhatározta, hogy hárommilliárd forintot meghaladó költségvetésből részt vesz az idei sanghaji világkiállításon – több állami vezető is azt hangoztatta: óriási lehetőségek várják a kínai piacon a magyar szakembereket. Így például a lakás- és építőipari cégeket, amelyek munkát és komoly beszállítói lehetőségeket kapnak a világkiállítás pavilonjainak építésében és az infrastrukturális fejlesztésben. – Különösen a magyar építészeket várják Kínában – mondta 2006-ban a Világgazdaságnak az akkor még az önkormányzati tárca alatt működő, azóta viszont már megszüntetett Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal elnöke. Borsi László, aki államtitkári pozíciót is betöltött a Gyurcsány-kormány Fészekrakó programjában, ezzel egy Kínában tett hivatalos látogatása után lelkesítette a magyar vállalkozókat.
– Az elmúlt években semmilyen megkeresés nem történt a kormányzat részéről a hazai építőcégek felé, ami arról szólt volna, hogy vegyenek részt a sanghaji expó előkészületeiben – mondta kérdésünkre az Építési Vállalkozók Országos Szövetségének igazgatóhelyettese. Pete Zoltán rámutatott: nem is volt reális ez a kinyilatkozás, hiszen a kínai órabérekkel és a munkaerő-túlkínálattal egyetlen magyar cég sem tudná felvenni a versenyt, habár kétségtelen, a távol-keleti ország piacán való bemutatkozást többen üdvözölnék. Önerőből azonban ez szinte lehetetlen – jegyezte meg a szakember.
Ám nem csupán a magyar építőipar számára maradt zárva a kínai nagy kapu. 2007-ben a gazdasági tárcát irányító Kóka János fejtette ki, hogy az idei expó kiváló lehetőség lehet a magyar termékeknek a piacszerzésben, míg Göncz Kinga külügyminiszter és Szili Katalin házelnök arról beszéltek, hogy Magyarország lesz a sanghaji világkiállítás európai promóciós központja, ahonnan információkkal, pályázati lehetőségekkel árasztják majd el a cégeket. Úgy tudjuk, az elképzelésekből mára semmi nem valósult meg, sőt az állam egyetlen érdekképviseleten keresztül sem támogatja a termékek, hungaricumok kínai megjelenését.
– Díjmentesen kihasználhatják a magyar pavilon tárgyalási lehetőségeit a cégek, több érdekképviselet jelezte már, hogy építőipari, energiaipari vállalkozókból álló delegációt küld az expóra – közölte lapunkkal Huszty András, a magyar– kínai kapcsolatok kormánybiztosa, aki szerint ehhez állami támogatást nem kapnak. Hozzátette: inkább azoknak éri meg a kiutazás, akik már egyébként is rendelkeznek üzleti kapcsolatokkal Kínában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.