Korzikától a Baszkföldig dobogtathatta meg Európa szakadárjainak a szívét az a jelenet, amikor tegnap a belga miniszterelnök lemondásának bejelentését követően a képviselők üléstermében a Flamand Érdek pártjának delegáltjai felálltak, hogy elénekeljék a „Vlaamse Leeuw”, a flamand oroszlán néven ismert flamand himnuszt, miután már kibontották oroszlános molinóikat. Belgiumban az utca embere még a politológusoknál is biztosabb abban, hogy ha ma tartanának választásokat, a három flamand nacionalista párt, az N-VA, a Dedecker Lista és a Flamand Érdek pártja hatalmasat „kaszálna”.
Flandria – miután a Brüsszel– Hal-Vilvoorde régió nyelvi problémáiba ismét beletört a bicskája a kormánynak – nagyon is szakadni akar. A hatmillió flamandot képviselő pártok jó része abban különbözik Európa többi szakadár pártjától, hogy a lakosság csaknem 60 százalékos többségét képviselik. Az erősödő nacionalizmus jelei szinte naponta tapasztalhatók: hol egy radikális pártvezető ugrál a belga szépségkirálynővel kamerák előtt a belga zászlón, hol egy flamand szakadár rohan fel Waterloo dombjára, hogy a kőoroszlán szobor mellé tűzze ki az oroszlános flamand zászlót.
Azt még nem tudni, hogy lesznek-e választások. Ha a király úgy dönt, hogy elfogadja Yves Leterme miniszterelnök lemondását, azok a számítások szerint legkorábban június 6-ra tűzhetők ki. A hangulatra jellemzők a tegnap megjelent francia nyelvű újságcímoldalak. „Bye, Bye, Belgium”, búcsúztatja az országot a La Derniere Heure. A Le Soir címoldalán ez a kérdés áll hatalmas betűkkel: Van ennek az országnak még értelme?
A La libre belgique címlapján félig franciául, félig hollandul adja tudtul, hogy amit a parlamentben a flamand honatyák tettek, az kettétépi az országot, majd a rémálomnak tűnő parlamenti ülés krónikáját ironikusan szintén kétnyelvűen fejezi be azzal, hogy „Figyelem! Ez nem volt fikció”, utalva a közszolgálati belga televízió korábbi, közfelháborodást keltett fiktív „tudósítására” Belgium kettészakadásáról.
Yves Leterme-nek egyébként kevesebb mint három év alatt már ötödször kellett lemondania, és az országnak hosszú időn át nem volt kormánya. Lehet azonban, hogy most már rövidesen nemcsak kormány, de ország sem lesz ott, ahol egykor Belgium állt. Az egyetlen reménysugár: a lemondást okozó liberális Open VLD pártjának elnöke, Alexander de Croo azt mondta, a vallonok visszaszerezhetik bizalmát. Kérdés, hogy akarják-e.
Menczer Tamás: Óvakodj a liberálistól!