Orosz atomcirkáló Szíriában

Május 11-én Damaszkuszba érkezik Dmitrij Medvegyev orosz elnök, hogy kétoldalú megállapodásokról és a közel-keleti békefolyamatról tárgyaljon. Az egyeztetések egyik fontos eleme lehet a Tartuszban épülő hadikikötő sorsa, amely ugyancsak 2011-re lesz teljesen kész, de a hónap elején mégis látogatást tett ott az orosz flotta nukleáris meghajtású cirkálója.

2010. 05. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tartusz városában 1971 óta van szovjet–orosz katonai jelenlét, de a mostani, nagyarányú orosz katonai fejlesztés csak 2008-ban kezdődött meg. Néhány hete, április 14-én helyi szinten nagy ünnepség keretében fogadták a felújított tartuszi bázison az orosz flotta zászlóshajóját, az atommeghajtású Nagy Péter cirkálót. Szergej Kirpicsenko, Oroszország damaszkuszi nagykövete arról beszélt, a Nagy Péter érkezése „szimbolikus lépés”, és az eddig is szoros kapcsolatok a két ország között tovább fognak erősödni minden téren. A RIA Novosztyi orosz hírügynökség 2009-ben arról számolt be, hogy a tartuszi támaszpontot a kalózok elleni harcra készítik fel, és számos orosz hadihajó most is a szomáliai partok mentén őrzi a kereskedelmihajóforgalmat.
Moszkva állítólag Tartusz mellett a kicsit északabbra fekvő Latakija bázisát is modernizálni akarja, s itt, a szíriai tengerparton rendeznék be a földközi-tengeri orosz flotta állandó bázisát. A megállapodás értelmében az oroszok a szíriai haditengerészetet is kiképeznék. Orosz híradások szerint a tartuszi bázis jelentősen növelné az orosz katonai jelenlétet a régióban, minthogy hadihajói napok alatt el tudnák onnan érni Gibraltárt és az Atlanti-óceánt, illetve a Vörös-tengert a Szuezi-csatornán keresztül. Korábban Moszkva a Jemenhez tartozó Szokotra szigeten vagy a líbiai Tripoliban is elképzelhetőnek tartotta a flotta bázisának felépítését, de végül a szíriai lehetőség mellett döntöttek.
Közben az orosz felsőház is ratifikálta az ukrán–orosz flottaszerződést, amelynek értelmében az orosz fekete-tengeri flotta 2042-ig használhatja a Krím-félszigeten lévő szevasztopoli haditengerészeti támaszpontot. A felsőházi jóváhagyás a ratifikációs folyamat utolsó lépése volt. Kedden a duma (az orosz képviselőház) és az ukrán parlament képviselői is megszavazták a szerződés ratifikálását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.