SMS-ekkel üzen Amerika Kubának

Titokban már csaknem az összes kubai ellenzéki kapott mobiltelefont az Egyesült Államokból – tudta meg a BBC kubai tudósítója. A telefonok birtokában rövid szöveges üzenetekben a pártvezetés álláspontjával ellentétes híreket és – a tudósító finom célzása szerint – utasításokat kapnak az Egyesült Államok területéről.

2010. 05. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kuba és az Egyesült Államok között február 24. után még jobban elmérgesedett a viszony, mert Orlando Zapata Tamayo, az egyik kubai ellenzéki belehalt 86 napig tartó éhségsztrájkjába. Azóta az Egyesült Államok és Kuba között újra gyakori a nem éppen szívélyes üzenetváltás. A kubai vezetés két hete például azzal vádolta meg az Egyesült Államokat, hogy tulajdonképpen beleavatkozik a kubai belügyekbe az éhségsztrájk támogatásával. Hillary Clinton így vágott vissza: a Castro testvérek igazából nem is akarnak véget vetni a 48 éve tartó gazdasági embargónak, mert nem tudnának mire hivatkozni, hogy miért nem vezetik be a teljes demokráciát.
A BBC tudósítója más érdekes tényekről is tudomást szerzett a mobiltelefonok gyors kubai terjedéséről írt cikke kapcsán. És ezek határozottan emlékeztetnek a magyarországi rendszerváltást megelőző folyamatokra: a telefonhálózat kiépítésében az ETECSA nevű kubai társaság vesz részt. Márpedig a cég nevében szereplő utolsó két betű a „részvénytársaság” spanyol rövidítése, ezek szerint valamikor korábban a parlament vagy a pártvezetés csendben elfogadta a társasági törvényt, de az is lehet, hogy csak egyedi esetről van szó.
A mobiltelefon 2003-ig a hatalom legbelső köreihez tartozó személyek kizárólagos kiváltsága volt, de 2008-ban Raúl Castro részlegesen feloldotta a korlátozást. Az év végéig valószínű, hogy a 11 milliós szigetországban egymillióan jutnak hozzá a munkájukhoz nélkülözhetetlen technikai újdonsághoz. De ez nem olcsó mulatság: a cég 120 dollárt kér a készülékért, a vonalnak újabb 20 dollár az ára. Ezt a pénzt egyelőre csak az alábbi foglalkozást űzők tudják előteremteni: művészek, kézművesek, az idegenforgalomban dolgozók, halászok, magántaxisok, műszerészek, földművesek, és a tudósító utoljára említette az örömlányokat.
Kubában az ETECSA eddig 150 millió dollárt fektetett be, és a tervek szerint 2015-ig újabb 2,4 millió előfizető kiszolgálására alkalmas hálózatot képes kiépíteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.