Szét kellene verni a bankok monopóliumát

2010. 05. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vajon mi lehet Kína gazdasági sikerének a titka? Erre keresi a választ a komoly szakmai figyelemmel kísért, kéthavonta megjelenő folyóirat, az Asean Affairs legújabb számának egyik cikke. Az ASEAN a Délkelet-ázsiai Nemzetek Társulása elnevezés angol rövidítése. A cikk szerzője Paul A. Ebeling, Jr., aki mögött 45 éves üzleti és beruházási, bankári tapasztalat áll. A szakértő írását azzal kezdi, hogy felteszi a kérdést: „Mi a titka Kína emelkedő gazdaságának?” Második mondatában tömören ad a kérdésre választ: „Kínában a bankok tulajdonosa a kormány, és nem a bankárok tulajdona a kormány.” Kínában a gazdaságösztönzési terv azért működik jobban, mint az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában, mert a kormány a bankokat közcélokra használja, és nem teszi lehetővé számukra, hogy a kormányt magáncélokra használják.
Kína a válság, vagyis az exportpiacok beszűkülésének hatására olyat tett, amit a történelemben eddig senki: hónapok, de legfeljebb egy év alatt kivitelre épülő gazdaságát hazai központú ipari „mozdonnyá” alakította át. Máshol ezek a folyamatok évtizedekig tartottak. Ezt a pekingi vezetés úgy érte el, hogy bankrendszere nem „ugrálhatott a termelő gazdaság hátán”. „A kínai bankok az emberekért dolgoznak, és nem fordítva.” Egyszerű szavakkal kifejezve, írja Ebeling, a kormány az emberek érdekeit tartotta szem előtt, nem pedig lobbi- és csoportérdekeket, és így a kínai bankok az embereknek és vállalkozásaiknak kölcsönöznek rekordszámban.
Kínában ömlik a hitel, nemcsak a pénzügyi szektornak, hanem az iparnak és az önkormányzatoknak is. Ezzel szemben az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában míg a pénzügyi szektor virágzik, az átlagember helyzete a rosszról még rosszabbra fordul, és az embereknek a bankok nem adnak kölcsönt. Az adófizetőktől lefölözött, számukra olcsó pénzt egyenlegük javítására használják. A szerző Jim Rogers, Szingapúrban dolgozó sikeres amerikai befektető könyvéből (A vörös kapitalizmus emelkedése) idéz, aki szerint a világ legjobb kapitalistái közül többen a kommunista Kínában élnek és dolgoznak, míg az Egyesült Államok oda süllyedt, ami a gazdagok szocializmusának nevezhető. Ebeling azzal zárja cikkét, hogy a nép csak úgy kaphatja vissza pénzét, ha szétverik a magánbankok monopóliumát, a pénz és a hitel fölötti uralmat ismét a nép rendelkezésére bocsátják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.