Noha az új influenzának már szinte nyoma sincs nálunk, ismét káosz alakult ki, ezúttal a H1N1 elleni oltások iskolai beadásáért járó különdíj miatt. A házi gyermekorvosok azért háborognak, mert hiába tudták úgy, hogy tanulónként 200 forintot kapnak a vakcina beadásáért, most kiderült: ez az amúgy is megalázóan kicsinek tartott összeg nem csak őket illeti.
– Nem tudjuk, hogy a jogalkotó figyelmetlensége okozta a gondot, vagy tudatosan átvertek bennünket, amikor kétszáz forintot ígértek az injekció beadásáért – mondta lapunknak egy háziorvos, aki részt vett az oltási kampányban.
*
Egy másik nyilatkozó azt közölte lapunk munkatársával, hogy nem hajlandó osztozkodni, szerinte ugyanis neki jár az összeg.
A védőnők is felháborodásuknak adtak hangot. Ők azért boszszankodnak, mert szerintük egyértelműen jár nekik a pénz az oltási kampányban való részvételért, azt viszont nem tudják, mennyi, és azt milyen formában kell megkapniuk. A gondot a 200 forintos különdíj megállapításáról szóló jogszabály okozza. – A döntéshozók úgy rendelkeztek, hogy a páciensenként járó 200 forintos díjazás az iskola-egészségügyi szolgálatokat illeti meg – mondta lapunk kérdésére Csordás Ágnes, a Magyar Védőnők Egyesületének elnöke. – Márpedig egy másik jogszabály szerint az iskola-egészségügyi szolgálat orvosból és védőnőből áll. Tehát a pénzt az orvosok és az oltások beadásában közreműködő védőnők között meg kell osztani. Ez azonban nem egyszerű feladat. Például azért, mert nem tisztázott, milyen arányban kell osztozni. Feltehetőleg az elvégzett munka arányában – vélekedett Csordás Ágnes, aki szerint azonban azt sem könnyű meghatározni, ki mennyit dolgozott az iskolai oltási kampány idején. – Más gond is van – folytatta az egyesület vezetője. – Tegyük fel, hogy az orvos meg tud egyezni az összeg elosztásáról a védőnővel. Csakhogy nem tudni, milyen jogcímen fizethetné ki neki a pénzt – tette fel a kérdést. Azok a háziorvosok ugyanis, akik közvetlenül – tehát nem az önkormányzaton keresztül – szerződtek az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral az iskola-egészségügyi feladatok ellátásra, semmilyen szerződéses jogviszonyban nem állnak a védőnőkkel.
Ott is zavar van, ahol a háziorvosok az önkormányzaton keresztül szerződtek az egészségbiztosítóval. Több helyhatóságnál ugyanis nem voltak tisztában a jogszabály-értelmezéssel, ezért a pénzt továbbutalták az orvosoknak, míg a védőnők nem kaptak semmit. Csordás Ágnes szerint erre a problémára a jogalkotónak kellett volna gondolnia. Most, utólag sem lehet azonban legyinteni, központilag kell megoldást találni. A védőnők ugyanis joggal számítanak arra az akár több tízezer forintos díjazásra, amely a jogszabály szerint járna nekik. Arról egyébként nincs pontos felmérésük, hogy a gond hány kollégájukat érinti, s mennyien nem kapták meg a pénzüket, de Csordás Ágnes szerint legalább 70-75 százalékukat, azaz körülbelül 3500 védőnőt. Huszár András, a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének vezetője kérdésünkre közölte: egyetértenek a védőnőkkel abban, hogy az oltásonként kapott 200 forintos – egyébként megalázóan alacsony – díjazás egy része a jogszabály szerint őket illeti meg. Ez azonban számukra nem volt egyértelmű korábban, így egyenesen sértőnek találják a mostani, tisztázatlan körülmények között elvárt osztozkodást.