Magyarország számára különösen fontos, hogy mi történik, mivel a féléves magyar elnökség a belga után, 2011. január 1-jén kezdődik. Ha pedig a belga káosz tovább tart és a belga elnökség július 1-jétől nem tudja nyugodtan végezni munkáját, számos feladat áthúzódhat a magyar elnökség idejére, s az ezen időre tervezett, hazánk számára fontos kérdéseknek nem feltétlenül jut elég figyelem.
Az Európai Bizottság „nem hiszi, hogy a belga kormány bukása negatívan befolyásolná az EU féléves rotációs elnökségét”. Nem hivatalos uniós vélemények szerint ez messze nem így van. Amikor tavaly a cseh kormány uniós elnöksége idején megbukott, az súlyosan gátolta EU-elnökségi munkáját. Ugyanakkor, mondta lapunknak egy neve elhallgatását kérő uniós tisztviselő, a magyar kormánynak óriási adu lesz a kezében arra, hogy végre biztosítani kell az EU-államokban élő kisebbségek nyelvi jogait, mivel a belga kormány éppen a nyelvi jogok miatt bukott meg.
A Flandria függetlenségéért harcoló Flamand Érdek párt két EP-képviselője tegnap azt javasolta, hogy a belga kormányválság miatt Magyarország már július 1-jén vegye át a soros EU-elnökséget.
Orbán Viktor: Ez a legsötétebb óra, amiben vagyunk