Több száz fiatal orvost sikerülhet Magyarországon a pályán tartani az új egészségügyi kormányzat egyik első intézkedésével, a rezidensek röghöz kötéséről szóló jogszabály hatályon kívül helyezésével. A Magyar Rezidens Szövetség néhány napja az államvizsgázók körében felmérést végzett, amelyből kiderült: az orvosi egyetemeken az idén végző, körülbelül 700 fiatal csaknem fele, pontosan 42 százaléka ettől a döntéstől tette függővé, hogy belép-e a hazai szakképzési rendszerbe. A röghöz kötésről szóló rendelet tavaly, Székely Tamás szocialista egészségügyi miniszter hivatali ideje alatt született, s elsőként az idén végzettekre lett volna érvényes.
Ez a jogszabály azt mondja ki, hogy a szakképzés ideje alatt, s további négy évig (ami általában összesen kilenc évet jelent) a fiatal köteles egy egészségügyi intézménynél dolgozni, ha onnan önként elmegy – például külföldre –, akkor vissza kell fizetnie a szakképzésére jutó sok millió forintos állami támogatást.
Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke lapunknak nyilatkozva elmondta: valóban a végzősök 42 százaléka, azaz körülbelül háromszázan nyilatkoztak úgy, hogy elsősorban a rendelet sorsától teszik függővé, megkezdik-e idehaza a szakorvossá váláshoz szükséges képzést. Felmérésük szerint többségük külföldre ment volna vagy elhagyta volna a pályát. Mint mondta, üdvözlik az egészségügyi államtitkár bejelentését, mert alapfeltételnek tartják, hogy ne büntetéssel, hanem motivációval próbálják itthon tartani a fiatal szakembereket. Papp Magor hozzátette: a lehetséges ösztönzőkről még folynak az egyeztetések az ágazat új vezetőivel.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!