Anelka: mosoly, szünet

Hollandiát leszámítva bukdácsolnak az európai futball nagyhatalmai a világbajnokságon, amin nem kell megrökönyödnünk, hiszen a jó rajt nem garancia a végső győzelemre. Franciaország azonban, ha Mexikó és Uruguay úgy akarja, már el is bukott. A sztárokkal teletűzdelt gárda rosszul viseli a kudarcokat. Ennek csalhatatlan jeleként Raymond Domenech szövetségi kapitány megsértéséért a csapat nehézfiúját, Nicolas Anelkát kizárták a keretből.

2010. 06. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Platini és a „sógor”. Nem egyedi, hogy valakit fegyelmezetlenség miatt menet közben, a vb-n zárnak ki hazája csapatából. Meglepő módon ebben a németek járnak az élen. Az talán már csak legenda, hogy 1934-ben azért küldték haza Sigmund Haringert, mert a bronzmérkőzésre utazván megszegte a belső utasítást, s tej helyett narancslét kortyolgatott a vonaton. Az viszont már a jól dokumentált történelem része, hogy 1986-ban Franz Beckenbauer azért zavarta haza a cserekapus Uli Steint, mert paprikajancsinak nevezte őt, 1994-ben pedig Stefan Effenbergnek kellett idő előtt távoznia, amiért „bemutatott” a német szurkolóknak. A franciáknak is akadt már egy pikáns esete. 1982-ben az okozta Jean-Francois Larios vesztét, hogy összeszűrte a levet Michel Platini nejével. Larios az első csoportforduló után csomagolhatott, ám mivel Platini a bronzmeccsen nem léphetett pályára, visszahívták, s végig is játszotta a találkozót.


Nicolas Anelka olyan szavakat használt, amelyek teljességgel elfogadhatatlanok a Francia Labdarúgó-szövetség, a francia futball és az általa őrzött értékek számára. Miután pénteken értesült a csütörtöki Franciaország–Mexikó mérkőzés szünetében történt incidensről, Jean-Pierre Escalettes, a szövetség elnöke Patrice Evra csapatkapitány társaságában megkérte Anelkát arra, hogy kérjen elnézést Raymond Domenechtől. A Chelsea csatára nem volt hajlandó erre, ami után az elnök a szövetségi kapitánnyal és a küldöttség vezetőivel egyetértésben megkérte arra, hogy hagyja el a keretet – áll a francia szövetség szombati közleményében.
S hogy mi történt az ominózus meccs szünetében? Domenech alaposan lemarta Anelkát, amiért nem tartotta be a taktikai utasításokat, ám a csatár nem maradt adós a válasszal. Egy labdarúgócsapat öltözőjében más a megszokott hangnem, mint mondjuk egy irodalmi felolvasóest teaszünetében, elképzelhetjük, Anelka miket mondhatott. Erre persze még található mentség, hirtelen felindulásból mással is megesett már, hogy olyan csúszott ki a száján, amit később megbánt. Ám Anelkától mi sem áll távolabb, mint a megbánás. A kamerák rögzítették kaján vigyorát, amivel lecserélését követően nyugtázta csapata 2-0-s vereségét Mexikó ellen, majd még kettőt alhatott a történtekre, de még akkor sem akaródzott azt mondania: bocs. Inkább vállalta a kizárást, s magyarázatként így hablatyolt: „A sajtóban megjelentek nem az én szavaim. Nem tagadom, viharos beszélgetést folytattam a kapitánnyal, de ez az öltözőben történt, fültanúi csak a csapattársaim és a stáb tagjai voltak. Az elhangzottaknak nem lett volna szabad kijutniuk az öltözőből. Nem tudom, kinek állt érdekében így tálalni a történteket, de biztos vagyok abban, hogy nem valamelyik csapattársam volt. Nem állt szándékomban gyengíteni a válogatottat. A keretből való kizárásomat elfogadom, és sok szerencsét kívánok a csapatnak Dél-Afrika ellen.”
Anelka viselkedése annál inkább érthetetlen, mert bármily furcsa, most szerepelt először világbajnokságon. A 31 éves, immár 71-szeres válogatott csatár ugyan már 1998 tavaszán, 19 évesen bemutatkozott a válogatottban, ám a hazai rendezésű vb-re Aime Jacquet Guivarc’h és Dugarry mellett a fiatal támadók közül Henrynak és Trezeguet-nek szavazott bizalmat. A vb után a Jacquet-t váltó Roger Lemerre beválogatta, a 2000-es Eb-aranyérmes csapatnak tagja volt, 2001 novemberében azonban kikerült a keretből. Egyetlen meccset leszámítva pontosan négy évre, 2005. novemberig. Pedig a 2002-es vb-kudarc után – a franciák rúgott gól nélkül estek ki – már Jacques Santini irányította a válogatottat. Anelka szolgálataira ő sem tartott igényt. A 2004-es Eb-n ismét leszerepelt a gall csapat, Santini helyett ekkor nevezték ki Raymond Domenechet. Aki szintén óvatos volt a forrófejű csatárral, mert bár visszahívta a keretbe, a 2006-os vb-re nem vitte ki. Anelka valószínűleg Trezeguet-nek köszönheti, hogy alapember lett. Ha a Juventus csatára berúgja a tizenegyest az Olaszország elleni döntőben, talán ma is ott van a keretben, ám Domenech nem tudta megbocsátani ezt a hibát.
Pedig neki is tisztában kellett lennie azzal, hogy Anelka időzített bomba. Kiváló képességeit mindenki elismeri, ám nem csupán a szakmai előmenetel indokolta, hogy gyakran az egyik idényről a másikra klubot váltott. Azután, hogy 1997-ben a Paris Saint-Germaintől az Arsenalba igazolt, megfordult a Real Madridban, párizsi kitérővel a Liverpoolban, a Manchester Cityben, a Fenerbahcéban, a Bolton Wanderersben, s 2008 óta a Chelsea játékosa.
Igazi zsoldos, akinek ha kitelik a becsülete, vagy ha ő maga jobb lehetőséget szimatol, továbbáll. Ám a válogatott más. E példa is azt mutatja, az egység, a közösségi szellem itt pótolhatatlan. Cseppet sem véletlen a franciák szétesése. Anelka botrányának voltak előzményei. Gallas a vb előtt nyíltan kifogásolta, hogy nem ő a kapitány, majd megsértődött a francia sajtóra; a társak – éppen Anelka, valamint Ribéry – állítólag folyamatosan Gourcuffot cikizték, s Zinedine Zidane sem véletlenül olvasott be a csapatnak az első két forduló között.
A franciák önmagukat emésztették fel. Négy év múlva, vagy már 2012-ben az Európa-bajnokságon újra megpróbálhatják. Biztosan Domenech, s valószínűleg Anelka nélkül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.