Arábia semmiből épített gyöngyszeme

Ameddig a szem ellát, sivatag. A térkép ismeretében azt is tudjuk, hogy a látóhatáron túl sincs más, csak homok, forróság, kietlen pusztaság. Ha esetleg mégis feltűnne egy város, út, autó vagy gazella, az nyilván csak a képzeletünk szüleménye lehet. Katarban elméletileg nincsenek meg az élet feltételei, a helybéliek mégis azt mutatják, hogy lehetséges a semmiből építkezni.

2010. 06. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem is kell más a csodához, mint a föld alatt rejtőző kőolaj és földgáz, megállapodás a britekkel a kitermelésről, majd elkötelezettség a tárgyalások során, hogy itt nem néhány ember személyes meggazdagodása a cél, hanem egy ország felépítése. A katari emírség urai így amellett, hogy mesésen gyarapodtak, élhető hellyé tették a sivatagos félszigetet. Doha épp olyan, mint a térség többi városa, kicsi területéhez és félmilliós lakosságához mérten hivalkodóan sok toronyházzal, nem létező felhőket karcoló építészeti csodával, üvegpalotákkal. Az irodaházakban valódi munka folyik, azok égetik a villanyokat, akik nem elégszenek meg az öbölmenti államok aranyifjúinak kétségkívül irigylésre méltó életével. Katar nem ismeri a személyi jövedelemadót, ellenben minden állampolgárra gondot visel, a családok így a gyerekeiknek akkor is számolatlanul adhatják a dollár-tízezreket, ha az utód nem kívánja elhagyni a Ferrari–Armani–Key West szentháromságot. Az élvezetek hajszolásába beleunó fiatalok ugyanakkor elmehetnek valamely nyugati egyetemre – ma már nem kell Amerikába menni a Harvardért, az jön az öbölbe, ahogy a Sorbonne is kihelyezett tagozatot működtet a térségben. Bizony, a felsőoktatás drága mulatság, s aki képes megfizetni, azt megkeresi az egyetem, mint jó hegy Mohamedet. A végzett katariak ezt követően döntéshozók lehetnek, vagy elmennek az energiahordozókat eladni, segítenek a „repülő gazellának”, azaz a Qatar Airwaysnek, esetleg kiteszik a diplomát a falra, és jetskivel száguldoznak a tisztított és sótlanított tengervízzel megtöltött mesterséges folyókon.
Katarnak valóban nincs egyéb lehetősége, mint a felhalmozott óriási vagyont befektetni, ezért szüksége is van képzett közgazdászokra, bankárokra és elképzeléssel bíró tanácsadókra, akik látják, miként is lesz a semmiből termett pénzből még több. A földgáz cseppfolyósítása és annak tankhajókkal való elszállítása óriási üzlet, a kicsiny ország már ebből gazdag lehetne, míg világ a világ. De van itt hagyományos gázvezeték, valamint olajtermelés is, a pénz útja pedig az utcán látható. Dohában egyre-másra épülnek az elegáns, nagyon stílusos villanegyedek, még az olcsóbb társasházak is nagyon szépek, az úthálózat pedig ügyesen kiépített, csak zsúfolt. Megoldásához pénz kell, az pedig ugyebár van. A dollármilliárdok csak úgy röpködnek. 42,9 milliárdért rendbe szedik az utakat, új iskolákat adnak át, ötmilliárdért kibővítik tíz éven belül a dohai, ma még igencsak kicsiny légikikötőt, hatvanmilliárdot költenek 27 különböző ipari tervre, hárommilliárdból megszületik a katari vasút, 2,5 milliárdért pedig csináltak egy mesterséges szigetet, azon kör alakban óriási házakat, közepén pedig egy „gyönggyel”, újabb kicsiny szigettel. Ez Katar gyöngye, büszkesége, a luxus luxusa. Tíz különböző témájú lakónegyed, villák, szállodák, összesen 30 ezer ember számára elég hellyel. Lusail a város másik pontján épül, vadonatúj városrész, gyönyörű, méregdrága, de a tervek szerint itt 200 ezer ember fog élni. Ez annak fényében, hogy az egész országban mindössze 180-200 ezer embernek van katari állampolgársága (a több mint egymillió pedig csak áhítja) azt mutatja, hogy itt külföldiek fognak élni, akik 99 évre lízingelik az ingatlant. Ha egyáltalán beköltözik valaki a csodavilágba, és nem válik a gyöngy vagy Lusail ugyanolyan ingatlanluftballonná, amilyet Dubaj produkált.
A katari emír, Hamad bin Halifa Al-Thani kitalálta, hogy az ország jövőjének a kulcsa mégsem csupán az építkezés, hanem a sportvilágba való betörés. Mivel egy kapufán csattanó lövést egycsillió dollárért sem lehet gólnak tekinteni, a vállalkozás akár rizikósnak is mondható, de talán ez adja az egész ötlet extravaganciáját, sajátos katari ízét. Katarban van nemzetközi motorversenypálya, itt indult ebben az évben a Gyémánt Liga, az atléták pénzdíjas kupája, ahol a végső győztesek között valódi gyémántokat fognak szétosztani. A jövőbe vetett hitet pedig az mutatja, hogy Katar felépítette a világ legnagyobb, legmodernebb, legszebb utánpótlás-nevelő sportközpontját. Ha valaki nézi a CNN-t, akkor óhatatlanul találkozik a nekünk sokat nem mondó Aspire nevével, lévén az amerikai hírtelevízióban szinte időtlen idők óta hirdetik a központot (ezzel szinte csak a Qatar Airways tud versenyre kelni). A sport ezen szentélye többek között fiatal gyerekeket nevel, akik később Katar hírnevét tudják öregbíteni mindenhol, például a focipályán. Ma Katar nem számít világverőnek, világbajnokságon soha nem vett még részt, de az jelenleg még kérdéses, hogy így marad-e. A terv roppant egyszerű, Katar adja a pénzt, a szerződtetett szakembereknek pedig fel kell építenie a katari sportot. Alapjaitól a csúcsig, a futópályától a futballistákról készített figurákig. A gyerekeknek így nemcsak helyi sztárok beszélnek a sportról, hanem valódi világsztárok. Lionel Messi, Pelé, az AC Milan teljes csapata, vagy Hicham el-Guerrouj marokkói hoszszútávfutó is itt volt, aláírt egy ruhát, beszélt a srácokkal. A remények szerint a mag termékeny talajra hullott, és jönnek az eredmények. No persze szisztematikus munkával, kicsi lépésekkel. Először győzzük le Bahreint, majd Szaúd-Arábiát, majd jöhet ide akár Brazília is! Van rá tíz-egynéhány év és korlátlan mennyiségű petrodollár. Az utánpótlás-nevelő centrum hatalmas területen fekszik, igazi kisvárost alkot Dohán belül. Itt, az Aspire-torony tövében áll a Halifa-stadion, az ötvenezres nemzeti szentély, ahol 2006-ban ázsia játékokat rendeztek. Erre Katarban nagyon büszkék, nem mellékesen megjegyzendő, hogy Mohamed bin Hamad Al-Thani méltán vált népszerűvé, miután a stadion meredek kőlépcsőjén felvágtatott fekete lovával, kezében az ázsiai játékok fáklyájával. Olyan mutatvány volt, amelyet minden kaszkadőr megtapsolna, a név pedig nem véletlenül ismerős, az ördöglovas ugyanis az emír fiatalabbik fia, egyúttal a 2022-es foci világbajnokság-tervezet szervezőbizottságának az elnöke.
A csupa üveg városközpontban áll az a torony, amelynek 26. emeletét foglalja el a világbajnoksági szervezőbizottság irodahálózata. A találkozó megszervezésekor megírták, az olimpiai torony pont a tornádótoronnyal van szemben. S valóban, ott csavarodik-tekeredik a sok-sok valószínűtlen épület egymással szemben, így cseppet sem egyszerű megtalálni, melyik is az olimpiai torony (a tornádót persze könnyű felismerni). Odabenn Ronald de Boer rúg egy nagyot és látványosat a labdába, persze csak képen, freskóként, mellette a felirat: Készülj fel valami csodálatosra! A focivébére, amely újabb ugrást adna a feltörekvő régiónak, s főleg Katarnak. A félsziget tényleg picike, 11 ezer négyzetkilométer, ennek keleti részén rendeznék meg a játékokat, de úgy, hogy valójában Katarban Dohán kívül nincs számottevő település. A szervezők profik, az összes kérdésre tudják a választ, igen, lehet izraeli csapat a vébén, igen, lehet majd sörözni, nem, nem lesz nagyon meleg a stadionokban. Különben is, az egész csak szervezés kérdése, abban pedig Katar jó. Valamint diplomáciai ügyesség és érzék kell hozzá, amelyben a kicsiny emírség nagyon jó. Katar pontosan tudja, mire van szüksége a szomszédoknak és a nagyvilágnak, így azt adja nekik, tárgyalnak Iránnal, Amerikával és Izraellel is, ha kell, csúcsra pozicionálják saját légitársaságukat, amellyel így mindenki meg akarja látogatni a semmiből épült gyöngyszemet. Ha a nagyon távoli jövőben (felméréseik szerint legalább száz évig ugyanilyen intenzitással tudják kitermelni a földgázt) elfogynak készleteik, akkor Katarnak már rég nem lesz szüksége az ölébe hullott gazdagságra, s reménykednek, hogy az addig hátralevő időben senki sem kívánja az aranytojást tojó tyúkot megfőzni levesnek. Ezért jobb is, ha a szem csak a sivatag széléig tekint. Azon túl ugyanis Irán van, Bahreinben pedig az Egyesült Államok ötödik hadiflottája.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.