Az EU véget vetne a gázai blokádnak

Ha valakit kétely mardosott volna az uniós tagországok 27 külügyminiszterének tegnapi, luxemburgi találkozója legfontosabb napirendi pontjáról, az azonnal bizonyosságot szerezhetett, ha kinyitotta az International Herald Tribune hétfői számát, amelybe a külügyi találkozón elnöklő Catherine Ashton Véget vetni Gáza veszélyes elszigetelésének címmel írt cikket.

2010. 06. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az EU külügyi főképviselője a cikkben kiemelte, meg kell vizsgálni egy olyan tervet, amelynek révén a Gázai övezet népe lehetőséget kapna arra, hogy azt vigyen be magának, amire szüksége van. Hozzátette a rendkívül fontos mondatot: „Az igen korlátozott számban beengedett termékek listája helyett röviden jegyzékbe kell venni azon megállapodás szerinti termékeket, amelyeket tilos bevinni…”
A külügyminiszterek – közöttük az uniós körökben jól ismert Martonyi János magyar külügyminiszter, aki az új magyar kormány megbízásából külügyminiszteri „bemutatkozása” után most tárgyalt először kollégáival – a Gázai övezet ügyében hozott következtetéseikben leszögezik: a helyzet továbbra is „tarthatatlan”, és a blokád „elfogadhatatlan, valamint politikailag kontraproduktív”. Ezért az Európai Unió a jelenlegi politika sürgős és alapvető változását követeli, amelynek révén a gázai helyzetre „tartós megoldást” találnak.
Iránt illetően a külügyminiszterek az ENSZ Biztonsági Tanácsa által a napokban hozott szankciókon túl meg kívánják tiltani az új beruházásokat, a technológia, valamint a berendezések átadását és szolgáltatások nyújtását a szénhidrogének területén, valamint további megszorításokat kívánnak alkalmazni a katonai, pénzügyi és kereskedelmi szférában.
Téma volt Szerbia integrációja is. Martonyi János még a luxemburgi találkozó előtt Szerbiában találkozott szerb hivatali partnerével, Vuk Jeremiccsel, és kijelentette: a magyar álláspont az, hogy amint lehet, meg kell kezdeni a szerb EU-tagságra való felkészülést segítő stabilitási és társulási egyezmény ratifikációját. Elmondta még, hogy a magyar parlament az elsők között fogja ratifikálni a Szerbia és az EU képviselői által aláírt megállapodást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.