Az EU külügyi főképviselője a cikkben kiemelte, meg kell vizsgálni egy olyan tervet, amelynek révén a Gázai övezet népe lehetőséget kapna arra, hogy azt vigyen be magának, amire szüksége van. Hozzátette a rendkívül fontos mondatot: „Az igen korlátozott számban beengedett termékek listája helyett röviden jegyzékbe kell venni azon megállapodás szerinti termékeket, amelyeket tilos bevinni…”
A külügyminiszterek – közöttük az uniós körökben jól ismert Martonyi János magyar külügyminiszter, aki az új magyar kormány megbízásából külügyminiszteri „bemutatkozása” után most tárgyalt először kollégáival – a Gázai övezet ügyében hozott következtetéseikben leszögezik: a helyzet továbbra is „tarthatatlan”, és a blokád „elfogadhatatlan, valamint politikailag kontraproduktív”. Ezért az Európai Unió a jelenlegi politika sürgős és alapvető változását követeli, amelynek révén a gázai helyzetre „tartós megoldást” találnak.
Iránt illetően a külügyminiszterek az ENSZ Biztonsági Tanácsa által a napokban hozott szankciókon túl meg kívánják tiltani az új beruházásokat, a technológia, valamint a berendezések átadását és szolgáltatások nyújtását a szénhidrogének területén, valamint további megszorításokat kívánnak alkalmazni a katonai, pénzügyi és kereskedelmi szférában.
Téma volt Szerbia integrációja is. Martonyi János még a luxemburgi találkozó előtt Szerbiában találkozott szerb hivatali partnerével, Vuk Jeremiccsel, és kijelentette: a magyar álláspont az, hogy amint lehet, meg kell kezdeni a szerb EU-tagságra való felkészülést segítő stabilitási és társulási egyezmény ratifikációját. Elmondta még, hogy a magyar parlament az elsők között fogja ratifikálni a Szerbia és az EU képviselői által aláírt megállapodást.
Schmidt Mária: Ne fogadjuk el, amit a fősodor lenyomna a torkunkon