Brit főfájás Derryben

Tizenkét évvel a nagypénteki megállapodás után London tegnap nyilvánosságra hozta a véres vasárnap néven ismert lövöldözés vizsgálati anyagát. Ezek szerint a brit hadsereg lőtt először, és minden halott ártatlan volt, az akció jogosságát pedig semmi nem igazolta.

2010. 06. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiutasított diplomata. Írország közölte, kiutasít egy izraeli diplomatát megtorlásul, amiért a Moszad hamisított ír útleveleket használva ölt meg egy vezető Hamász-illetékest Dubajban. A helyi hatóságok szerint a kommandó, amely a merényletet végrehajtotta, 32 hamisított útlevelet használt, köztük nyolc ír állampolgár személyazonosságával visszaélve. A dublini kormány ezért úgy döntött, hogy tiltakozása jeléül felkéri Izraelt, hívja haza dublini nagykövetségének egy meghatározott munkatársát. (MTI)


Soha nem volt még ilyen drága és széles körű vizsgálat az Egyesült Királyság történelmében, mint a Saville-jelentés nevű, most közzétett dokumentum. 2500 tanút hallgattak ki, harmincmillió szót tartalmaz a tizenkét év alatt elkészült jelentés, amelyre mintegy 195 millió fontot költöttek. A lassúság nem véletlen, hiszen ebben a jogi szövegben jelenti ki az Egyesült Királyság azt, hogy állami utasításra, szándékosan lőttek agyon békés polgárjogi tüntetőket 1972-ben Észak-Írországban, akik ráadásul saját állampolgáraik voltak. A felelősök keresése hosszú folyamat lesz, de érintheti a legfelsőbb köröket is, akik kiadták a tűzparancsot a brit ejtőernyősöknek, valamint maguk a katonák is bajba kerülhetnek. A lövöldözésben tizenhárom ember halt meg, egy ember később, a kórházban vesztette életét. Tegnap a hozzátartozók elsőként olvashatták el a később nyilvánosságra hozott dokumentumot. A szigetországi média külön kiemelte Kay Duddy, a vérengzéskor meghalt Jacky Duddy nővérének napját, aki magával hozta azt a kendőt, amelyen Edward Daly tiszteletes neve díszeleg, és amely a véres vasárnap szimbólumává vált. A katolikus pap ezt a kendőt emelte fel, menteni próbálva a haldokló 17 éves fiatalembert a tűzvonalból, a pillanatot pedig egy fotós megörökítette. Bár nem a véres vasárnap volt a legtöbb halállal járó esemény a zűrzavaros időszakban, de mindenképpen szimbólummá vált, s fordulópontot jelentett. Ezt követően állt a nagyvilág egy része az írek oldalára, erősödött meg az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA), és lett terrorszervezetből szabadságharcos gerillacsoporttá.
A vizsgálat célja Tony Blair akkori brit miniszterelnök szerint az volt, hogy lezárják ezt a fájdalmas fejezetet. Az Irish Times szerint azonban elképzelhető, hogy az 1998-as békemegállapodás idején elhatározott vizsgálat eredményeinek 2010-es nyilvánosságra hozatala inkább felkorbácsolja a kedélyeket. Ugyanakkor David Cameron kormányfő és Mike Jackson akkori hadseregparancsnok is bocsánatot kért az eset miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.