Egyházellenes szakszervezeti támadás?

Az Alkotmánybírósághoz fordul a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) egy törvénymódosítás miatt, amelynek nyomán az önkormányzatok könnyítetten adhatják át iskolájukat az egyházi fenntartóknak. Semjén Zsolt, a KDNP elnöke és Kiss-Rigó László püspök azonban úgy reagált: végre érvényesül a szabad iskolaválasztás joga.

Bákonyi Ádám
2010. 06. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Veszélyben érzi a Pedagógusok Szakszervezete a tanulók és szülők jogát arra, hogy világnézetileg semleges iskolát válasszanak. Semjén Zsolt és Szászfalvi László javaslatára ugyanis a parlament a napokban módosította a közoktatási törvényt: eszerint ha egy önkormányzat átadja iskoláját egy fekekezetnek, már nem kell további öt évig neki fizetnie a kiegészítő támogatást. A szocialista közeli PSZ azt is nehezményezi a törvényi könnyítés kapcsán, hogy mivel az egyházi intézmények pedagógusai nem közalkalmazottak, hátrány éri őket a fenntartócsere nyomán.
A törvénymódosítás egyik kezdeményezője, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, a KDNP elnöke lapunknak az ügyről kijelentette: éppenséggel a PSZ által kifogásolt szabályozás szüntette meg azt a Magyar Bálint (SZDSZ) és Hiller István (MSZP) korábbi szakminiszterek nevével fémjelzett diszkriminációt, miszerint ha a helyben élő emberek akaratának megfelelően az önkormányzat átadja az intézményét, öt évig „kvázi büntetést” kell fizetnie. Semjén szerint azok, akik ehhez szeretnének visszatérni, a rossz emlékű szocialista kultúrharcos időket élesztenék, amikor adminisztratív és anyagi büntetéssel sújtották az egyházi iskolákat és akadályozták a jogegyenlőséget, szabad iskolaválasztást.
– Nem tudom, mi volt a szakszervezet indítéka, hiszen nem sérül senki joga – mondta Kiss-Rigó László katolikus püspök. Rámutatott: az átadás kapcsán természetesen megszűnik a pedagógusok közalkalmazotti státusa, hiszen az egyházi iskolák tanárai hazánkban nem számítanak annak. Ám – folytatta a püspök – azon pedagógusok túlnyomó többségét, akik át akarnak kerülni az egyházi fenntartású intézménybe, át is veszik, a többiek pedig végkielégítést kapnak. Ami a diákokat illeti: ahol az önkormányzat anélkül ajánlja fel az egyháznak az intézményt, hogy ezt a település családjai, azaz a szülők nem kérik írásban, ott nincs tárgyalás az iskola átvételéről.
Kiss-Rigó László felidézte, a szeged–csanádi egyházmegyében az utóbbi négy évben hat intézményt vettek át, és csupán két-három gyermek jelezte, hogy nem kíván egyházi iskolában tanulni. Nekik mindig lehetőségük van, hogy a kistérség valamely önkormányzati oktatási intézményében folytathassák tovább tanulmányaikat.
Korábban megírtuk: a Pedagógusok Szakszervezete az a közismerten MSZP-s elkötelezettségű szervezet, amelynek 2007-ben Veres János pénzügyminiszter levélben köszönte meg, hogy nem tett semmit a pedagógusok kötelező óraszámának emelése ellen. Az intézkedés nyomán több száz intézményt zártak be vagy vontak öszsze, és közel tízezer pedagógus-álláshely szűnt meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.