Jelenleg körülbelül 600-700 kilogramm vírusellenes szer áll hordókban az állami raktárakban. Ezzel az Oseltamivir hatóanyagú készítménnyel lehet lassítani a vírus – például a H1N1 – terjedését a páciens szervezetében, ha már megfertőződött a kórokozóval.
Az említett mennyiség nagy részét – 500-600 kilót – még évekkel ezelőtt, a madárinfluenza-pánik idején szerezte be az Országos Tisztiorvosi Hivatal. Akkor a járvány elmaradt, ezért a készlet megmaradt.
Hiába volt több száz kilogrammos tartaléka hazánknak az antivirális szerből, a H1N1 tavalyi megjelenése idején újabb – ezúttal 98 kilogrammnyi – adag beszerzéséről döntött az egészségügyi kormányzat több száz millió forint értékben.
Megkerestük Kárpáti Zsuzsát, az állami egészségügyi tartalékkal való gazdálkodásért felelős szerv, az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet vezetőjét a raktárkészlet ügyében. Ő azonban csak annyit volt hajlandó megerősíteni kérdésünkre, hogy az újinfluenza-járvány idején kormánydöntés alapján szereztek be egy tételnyi antivirális szert, noha valóban voltak még készleteik. A beszerzés részleteiről továbbiakat nem közölt.
A hordókban álló vírusellenes készlet egy részének már lejárt volna a szavatossága, de azt meghoszszabbították. Úgy tudjuk, jövőre, illetve 2012-ben forintmilliárdos értékű tétel érné el a lejárati időt.
A Magyar Nemzet arról számolt be a napokban, hogy az állami raktárakban megmaradt új influenza elleni oltóanyag szavatossági idejének meghosszabbítását kezdeményezte a gyártó Omninvest Kft. az Országos Gyógyszerészeti Intézetnél (OGYI). Ha az OGYI ezt nem engedélyezi, akkor a körülbelül egymilliárd forint összértékű, 800-900 ezer adag oltóanyagot meg kell semmisíteni, néhány hónapon belül ugyanis a teljes mennyiségnek lejár a szavatossága. Az Omninvest Kft. szóvivője, Németh Zsolt lapunknak korábban azzal indokolta a lejárati idő meghosszabbítására vonatkozó kérelmet, hogy bármikor szükség lehet még a H1N1 elleni oltóanyagra, azaz a Fluval P-re, a vírus felbukkanása ugyanis nem szezonhoz kötött. Németh Zsolt elmondta: az oltóanyagra eredetileg egyéves szavatosságot határoztak meg, de úgynevezett hosszú távú stabilitási vizsgálatok igazolják, hogy ennél lényegesen tovább eltartható és felhasználható.
Kérdés, hogy valóban szükség lehet-e még a vakcinára, hiszen idén ősztől már a szezonális oltóanyag is tartalmazza majd a H1N1 elleni szert, így a „hagyományos” és az új influenza ellen elegendő lesz egy szúrás.
Eközben már világszerte egyre több szakember és politikus vetette fel, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nem megfelelően kezelte az H1N1-járvány ügyét, sőt, az is megfogalmazódott, hogy a gyógyszergyártók érdekeit szolgálta ki a járvány várható hatásainak eltúlzásával. Legutóbb a tekintélyes orvosi lap, a The British Medical Journal bírálta élesen a WHO-t. A lapban ismertetett jelentés rámutatott arra: a vírusellenes szerek alkalmazására vonatkozó WHO-előírásokat olyan szakemberek dolgozták ki, akik konzulensként anyagi juttatásban részesültek e készítmények két vezető gyártójától, a Roche-tól, valamint a GlaxoSmith-Kline-tól. Az írás felhívta a figyelmet arra is, hogy amikor 2009 júniusában pandémiának (világjárványnak) minősítették a járványt, a kormányok dollármilliárdokat költöttek a sietősen előállított oltóanyagok megvásárlására. A készletek jelentős részét nem használták fel, miután a járvány kevésbé bizonyult veszélyesnek, mint azt korábban jelezték. Az érintettek mindegyike visszautasította az érdek-összefonódást hangsúlyozó állításokat.
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját