Harmincmillió magyar

2010. 06. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olyan író műveinek újrakiadására vállalkozott a Magyar Nyugat Könyvkiadó, akit a maga korában sokan népszerűbbnek tartottak még Kossuth Lajosnál is. A könyvműhely A legnagyobb bolond című regénnyel kezdte az 1842-től 1929-ig élt író, újságíró, színházigazgató, lapszerkesztő, főrendiházi tag Rákosi Jenő életművének sajtó alá rendezését. Az 1875-ben megalkotott, először 1881-ben megjelent könyv a szerző előszava szerint szép álom regénye, melyért egész életén át küzdött. „És ez az ábránd nem más, mint a magyarság eszméje, az ország megmagyarosítása volt.” Tette ezt a Pesti Napló rovatszerkesztőjeként, a Népszínház egyik alapítójaként, majd igazgatójaként, a Budapesti Hírlap főszerkesztőjeként és íróként is. Rákosi Jenő, e sváb származású, lélekben magyar hazafi azért munkálkodott, hogy a nemzet lélekszáma harmincmilliónyira növekedjék, s azért vált a kiegyezés támogatójává, hogy a nagy ügy érdekében mindenki magyarrá váljon a soknyelvű Pesten.
Ugyanezt cselekszi A legnagyobb bolond című regény német származású, magyarrá lett főszereplője, Csongor Béla, a lánglelkű politikus. A mű olvasmányos, gazdag, sokágú eseményfolyamban tárja elénk az 1849 utáni önkényuralom éveit. A pergő cselekményű regény középpontjában a nemzet jövőjéről lemondó, áleurópai katasztrofizmus és a haza megmentéséért, fölvirágoztatásáért küzdő keresztény szellemiség kibékíthetetlen küzdelme áll. A történet elején egy velejéig romlott, cinikus lény, a múlt embere halálát érezve még a bűnből, a hazátlanságból és az istentelenségből is kiábrándult, ezért tekintélyes vagyonát a magyarságért, a hitért, a szeretetért legerősebben munkálkodó magyarra, a jövő emberére, „a legnagyobb bolondra” hagyja. E címért sokan versengenek, a legesélyesebb a regény főszereplője, a nemzetért, a magyar nyelvért, a nemzeti irodalomért küszködő idealista, Csongor Béla. Ez a hős nagyszerű társaival együtt hajlandó a keresztény szeretet filozófiájának védernyője alatt összebékíteni és egyesíteni a forradalom és a kiegyezés, Kossuth, Széchenyi és Deák eszméit a nemzeti egység megvalósulásáért. A szerelmi és kalandregénybe illő izgalmas események során kis híján börtönbe kerül, magával Ferenc Józseffel is vitába keveredik, majd ő királyi felsége kegyelméből folytathatja nemzetmentő misszióját. A filozofikus és vadromantikus elemekből építkező, sodró lendületű, friss humorban is bővelkedő regény egyhuzamban elolvasható, feledtetve, hogy az író egy alapjában véve hagyományos regényben lépten-nyomon fittyet hány a hagyományos szerkesztés szabályainak.
Bár Rákosit lelkileg iszonyatosan megviselte a trianoni tragédia, haláláig küzdött mind a baloldaliság keresztény- és nemzetellenessége, mind a náci Németország egyre növekvő hatalma, a közelgő második világégés ellen. A kommunizmus és a szovjet megszállás éveiben Rákosi Jenő köztéri szobrát ledöntötték, a cenzúra még az emlékét is kitörölni igyekezett. Sajnos sikerrel. Talán a Franklin Társulat húszas évekbeli stílusára hajazó, kezdődő életműsorozat lassan újjáéleszti a harmincmilliós magyarságról álmodozó író népszerűségét.
(Rákosi Jenő válogatott művei, I. A legnagyobb bolond. Magyar Nyugat Könyvkiadó, Vasszilvágy, 2009. Ára: 2200 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.