Háromszázmilliót kaszál Szetey volt cége

Köztisztviselők tréningeztetésére háromszázmilliós szerződést kötött a Gyurcsány–Bajnai-kormány, ráadásul a Szetey Gábor egykori államtitkár volt cégének adott megbízás 2010. szeptember végéig él. Orbán Viktor kedden bejelentett akcióterve nyomán más külsős szerződésekkel együtt ennek jogszerűségét is vizsgálják.

2010. 06. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelenleg is élő szerződése van a kormányváltás ellenére Szetey Gábor egykori személyügyi államtitkár volt cégének a kancelláriával. Ugyanis 2008. december 11-én – az akkor még Kiss Péter vezette Miniszterelnöki Hivatal alá tartozó személyügyi államtitkárság – egészen 2010. szeptember 30-ig szóló megállapodást kötött a Develor Zrt.-vel. A társaság a 21 hónapi munkáért bruttó 300 millió forintot tehet zsebre, vagyis havi juttatásuk meghaladja a 14 millió forintot. A feladatuk pedig 850-1000 központi közigazgatási tisztviselő és vezető tréningeztetése és kompetenciaértékelése.
Orbán Viktor kedden meghirdetett, 29 pontból álló gazdasági akciótervének egyik pontja a külső megbízások felülvizsgálata.
*
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium sajtóosztályán lapunknak elmondták: többek között az általunk említett szerződés vizsgálata is folyamatban van, annak eredményéről várhatóan jövő kedden számolnak be.
Szetey Gábor 1993 és 1995 között egyik tulajdonosa volt a Develor Zrt. jogelődjének. Szetey 2006 nyarán egy dohánygyár latin-amerikai lerakatából érkezett Magyarországra, és vállalta el a kormányzati személyügyi államtitkárság vezetését. Lapunk 2007 szeptemberében számolt be róla, hogy az akkor még Szetey vezette államtitkárság a Develor Zrt.-t bízta meg a minisztériumok közel ezer vezetőjének tréningeztetésével, illetve a tárcáknál dolgozó mintegy 5200 köztisztviselő oktatásával. A cég végül több mint 37,5 millió forintnyi közpénzhez jutott. Szetey akkor azzal védekezett: „Furcsa lett volna, ha engem nem az vezérel, hogy ma Magyarországon ebben a témában a legjobbat nyújtani képes cég kapjon meg egy ilyen programot.” Pozvai Zsolt, a Develor Zrt. vezetője pedig azt állította: nem előnyt, inkább hátrányt jelentett számukra Szetey Gábor korábbi szerepvállalása a cégben, ugyanis az államtitkár nem túl szépen távozott, majd egy konkurens vállalkozást hozott létre. Hozzátette: ilyen előzmények után tartott a tendertől, nehogy a múltbeli események miatt hátrányba kerüljenek az elbírálásnál. A kirobbant botrány után néhány hónappal, 2008 januárjában jelentette be Szetey Gábor, hogy távozik posztjáról, és visszatér az üzleti szférába. A Develor viszont Szetey távozása után is kapott jól fizető megbízásokat: a már említett 300 milliós mellett tavaly például egy ötmilliós megbízással is gyarapodtak a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium jóvoltából.
Emlékezetes, Szetey vezette be azt a jutalmazási módszert, hogy a jól teljesítő minisztériumi köztisztviselők együtt reggelizhettek tárcavezetőjükkel. Szetey Gábor a kilencvenes években üzleti kapcsolatban állt Gyurcsány Ferenccel is: Szetey százezer forint névértékű üzletrészét egy forintért engedte át, illetve adta el a bukott miniszterelnök akkori cégének, a Perfekt Rt.-nek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.