Határon

2010. 06. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar társadalom halogatja a szembenézést a szlovákiai parlamenti választások eredményével, pedig Fico pirruszi győzelménél, illetve az alakuló jobbközép koalíció kilátásainál égetőbb kérdés, hogy a szlovákiai magyarság durván kétharmada miért a szlovák–magyar együttműködést zászlajára tűző Most–Híd tömörülésre szavazott, és miért csak egyharmada a Magyar Koalíció Pártjára (MKP).
Az elemzések egyelőre megragadnak a politológia szintjén: a Csáky Pál vezette MKP rossz stratégiát követett, nem tudta megszólítani a szavazókat, szemben Bugár Béláékkal, akik dinamikus kampányukkal meggyőzték a választókat arról, hogy az MKP-nál jobban tudják képviselni a polgárokat a pozsonyi országgyűlésben.
Ennél nyilván többről van szó. Hibás taktikával, frappáns nyilatkozatokkal természetesen lehet javítani, illetve rontani az adott eredményen. Ám a Felvidéken nem csupán egy-egy mandátum sorsa fordult meg – gyökeresen átalakult a magyar politikai mező. A fél évvel ezelőtti megyei választásokon az MKP negyven, a Most–Híd pedig csupán három mandátumot szerzett a magyarok lakta régiókban, mostanra viszont a jelentéktelennek gondolt szövetség hirtelen meghatározó erővé terebélyesedett. Fél év alatt pusztán a politikai hadviselés eszközeivel ekkora változást sem fölfelé, sem lefelé nem lehet elérni. Be kell ismerni, Bugár Béla jól mérte fel a helyzetet, amikor a hosszú ideje elfojtott konfliktus miatt egy évvel ezelőtt kilépett az MKP-ből: a szlovákiai magyarok többségének nem magyar koalícióra, hanem szlovák–magyar hídra van szüksége.
A felvidéki magyarság mindig igyekezett megérteni az idők szavát. Az 1910. évi, még monarchiabeli népszámláláson eme területen 884 ezer ember vallotta magát magyarnak, ez a szám az 1921. évi, immár csehszlovák felmérés alapján 651 ezerre, 1930-ra pedig 592 ezer főre apadt. Az első bécsi döntés értelmében Magyarország 11 927 négyzetkilométernyi területet kapott vissza, több mint egymillió lakossal, amelynek 84 százaléka volt magyar (a Tiso-féle Szlovákiában 67 ezer magyar ragadt). A háborús időszakban hivatalos népszámlálást nem végeztek ugyan, de a Magyarországhoz visszatért magyar lakosságnak nem volt ellenére az impériumváltás. A második világégést követő elvakult csehszlovák nemzetiségi politika éveiben, a Benes-dekrétumok időszakában a magyar identitás nyílt megvallása még nagyobb kockázattal járt. Ezt tükrözi az 1950. évi népszámlálás, amely szerint a felvidéki magyar kisebbség 355 ezer főre olvadt. Egy évtized alatt valamelyest normalizálódott a helyzet, ennek jegyében az 1961. évi népszámláláskor Csehszlovákia ezen területén 519 ezren vallották magukat magyarnak. Ez a szám 1991-ig folyamatosan növekedett, 567 ezer főig, Szlovákia önállósodása óta viszont újra csökken, 2001-ben 521 ezer volt. Az 1960 és 2001 közötti időszak változásait persze elsősorban nem az identitásváltásban, hanem a bővülő, majd szűkülő népszaporulatban kell keresnünk.
A mögöttünk hagyott tíz év megítélése már nem ilyen egyértelmű. A Kárpát-medencei magyar közösségek közül a szlovákiaiban a legmagasabb a vegyes házasságok aránya, meghaladja a húsz százalékot. Ami nemcsak lélektani, hanem demográfiai határ is: a kutatók szerint a kisebbség létét – pontosabban eredeti identitása megőrzését – fenyegeti, ha a kiházasodás mértéke meghaladja ezt a küszöböt.
A jelenség okának feltárása meghaladja ezen írás kereteit. Annyit talán megjegyezhetünk, hogy Magyarország húsz esztendeje adós a kiforrott Kárpát-medencei nemzetstratégia megalkotásával, illetve ami még ennél is embert próbálóbb feladat, ennek gyakorlati alkalmazásával – a lózungok és bátortalan kísérletek lelkiismeret-furdalásunk elnyomására sem elegendőek –, az elmúlt nyolc év magyar külpolitikája pedig nyíltan ellenséges volt a külhoni magyar közösségekkel szemben. Talán éppen ezen felbátorodva a szlovák politika egyik sarokköve a magyarok beolvasztása. E kettő elem együttes hatását hiba lenne alábecsülni. A felvidéki magyarság választás elé került. S a határon túli magyarokat csupán a magyarországi vízió szereti minden megpróbáltatás dacára ősei meggyőződéséhez és hitéhez az utolsó leheletig ragaszkodó hősként láttatni. Alapvetően ők is esendők, s mindenekelőtt élni akarnak. Békében. Ha ez magyar–szlovák vegyes identitással könnyebb, akkor úgy.
A szlovákiai választási eredményeknek ez az egyik lehetséges olvasatuk. Sőt, ha őszinték akarunk lenni magunkhoz, akkor a legvalószínűbb magyarázat.
Tisztább képet jövőre, az újabb népszámlálást követően kapunk. Ám Csáky Pál nem véletlenül jegyezte meg a választást értékelve: „Tartunk tőle, hogy ez ki fog hatni a jövő évi népszámlálásra is.” Ami bármilyen képet mutasson is, nincs, nem lehet jogunk a külhoni magyarok bírálatára. Legfeljebb annyit jegyezhetünk meg, ha „tartottak tőle”, akkor annak megfelelően kellett volna politizálni. A magyarság – legalább politikai – egységét mindenáron megőrizve.
A szlovákiai esetet valamennyi határon túli magyar közösségnek szem előtt kell tartania. A magyar kormányzattal egyetemben. Egyszerre a szívekbe és a fejekbe vésve – mert ez nem feltételezés, hanem történelmi igazság –: a vegyes nemzeti önazonosság köztes, átmeneti állapot. Csupán a gyökértelen, gondtalan világfik büszkélkednek ezzel. A földhözragadt nép viszont választ, mert csak így létezhet. Nem áramütésszerűen az egyik napról a másikra, hanem az élet rendjének megfelelően az egyik nemzedékről a másikra.
A megkezdődött folyamatot nehéz visszafordítani, de talán nem lehetetlen. Legalább a fékezését kell megkísérelni. Súlya, értéke mindenesetre ennek a feladatnak van. Nem a parlamenti mandátumokban megmutatkozó szavazatszerzésnek. A politikai érdek sohasem lehet előbbre való a nemzetinél. Amit nemcsak Szlovákiában és nemcsak az egyik és a másik, hanem valamennyi félnek be kellene látnia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.