Ez az eset újabb bizonyíték arra, hogy hagyományos nem megerősítő, de nem is cáfoló politikája ellenére Izrael nem csak egy be nem jelentett atomhatalom, de rendkívül felelőtlen is – kommentálta az esetet Kate Hudson, a Kampány a Nukleáris Leszerelésért nevű civil szervezet elnöke. Mindazonáltal a szóban forgó, később kútba esett atomügylet 35 éve történt, az apartheidrezsim pedig 1994-ben végleg kimúlt. Előtte viszont sok érdekes együttműködés volt a zsidó állam és Dél-Afrika között.
Érdemes megemlíteni Jan Vorster korábbi dél-afrikai miniszterelnök esetét, aki 1976-ban látogatott hivatalos meghívásra Jeruzsálembe. Ott gyertyát gyújtott a Jad Vasem emlékparkban a holokauszt áldozatainak emlékére, miközben ő maga a második világháború idejét hazájában egy koncentrációs táborban töltötte, mivel az Ossewa Brandwag nevű afrikáner szervezet tábornoka volt, amely nyíltan támogatta a náci Németországot. Az érdekek azonban mégis egymás mellé sodorták Izraelt és Dél-Afrikát. Az 1973-as arab–izraeli háború után a kőolajexportőr országok bezárták az olajkutakat azok előtt, akik a zsidó állammal kereskednek. Az afrikai államok így el is fordultak Izraeltől, s Dél-Afrikának sem volt sok szövetségese, ellenben rengeteg pénzzel bírt. Izrael hadiiparát így csúcsra tudták járatni Pretoria megrendelései, az apartheidrezsim pedig a modern fegyverekkel fenn tudta tartani magát.
A két ország ideológiában soha nem állt közel egymáshoz, pedig Dél-Afrika azzal érvelt, hogy mindkét népet (a fehér dél-afrikaiakat és a zsidókat) sötét bőrű és ellenséges lakosság veszi körül. Egyértelműen érdekházasságról beszélünk, hiszen miközben Tel-Aviv az ENSZ előtt szapulta a rasszista politikát, a védelmi-kereskedelmi kapcsolatok virágzottak. Az is igaz, hogy Izrael sokszor tett olyan gesztusokat Dél-Afrikának, amelyeket ma legszívesebben elfelejtene. A feketék számára kijelölt, elvileg függetlenséget kapott szabadtéri börtönöket, a bantusztánokat a világ egyetlen állama sem ismerte el Dél-Afrikán kívül, Izrael azonban mégis kereskedelmi képviseletet adott Bophuthatswanának, sőt az akkori izraeli telefonkönyvekben a dallamos nevű bantusztán különálló országként szerepelt. Venda bantusztán parlamentjének felállását az izraeli knesszet delegációjának jelenlétében ünnepelték, Ariel ciszjordániai zsidó település testvérvárosa Bisho, Ciskei bantusztán fővárosa lett, Jeruzsálemben pedig hivatalos külsőségek között fogadták Gatsha Buthelezit, KwaZulu bantusztán főminiszterét. A kapcsolatot csak 1987-ben függesztették fel, három év múlva Pieter Willem de Klerk dél-afrikai miniszterelnök elkezdte az apartheid lebontását.
Felállították az Ország Karácsonyfáját - képek