Kanadai–magyar irodalmi tükör

2010. 06. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyolc éve határozta el a Torontóban élő, Erdélyből elszármazott magyar házaspár, Dancs Rózsa főszerkesztő és férje, Telch György kiadói elnök, hogy munkatársak segítségével kiadják a magyar és angol nyelvű Kalejdoszkóp folyóiratot. Ahogy a lap bemutatkozásában olvashatjuk, a nevét a Pallas nagy lexikonában szereplő régi helyesírás szerint írják. Kettős szerepe van: hírt ad a kanadai és az amerikai magyarságnak a Kárpát-medencében történő kulturális eseményekről, ugyanakkor az itthoniakat is értesíti a távoli földrész északibb országában történtekről.
A legfrissebb, március–áprilisi számban Csoóri Sándort köszönti rövid írásában Görömbei András, az író monográfusa. Tőkés László Levélféle Csoóri Sándornak című esszéjében a nagyváradi, Királyhágó-melléki református püspök így köszönti a mestert: „Csüggesztő kételyeinkben és reánk váró harcainkban mindazonáltal a Te költői arcképedet formázó verssoraidból meríthettünk erőt és látást: De bent, magamban, szabad vagyok, mint senki más.”
Sajgó Szabolcs húsvét misztériumát megjelenítő elbeszélése, valamint a Péntek este című költemény két nyelven is olvasható. A lap olykor kivonatosan, máskor egy-egy írást teljesen lefordítva törekszik arra, hogy a folyóirat tartalma érthető legyen Kanadában, az Egyesült Államokban más nemzetek fiai számára is. Erdélyt hozza életközelbe Varga Gabriella és Vencser László írása Jakab Antal székelyföldi püspökről, aki a börtönt is vállalta a magyarság védelméért Erdélyben.
Az anyaországi olvasók is betekintést nyerhetnek az itthon egyelőre kis példányszámban terjesztett folyóiratból a kanadai magyarság életébe. Szomorú hírként értesülünk Rékai Kati kanadai magyar író, a torontói Független Magyar Rádió legendás szerkesztője haláláról. A kiváló író-újságíró 1948-ban menekült a kommunista Magyarországról orvos férjével. 1950-ben Torontóban telepedtek le. Férje, Rékai János és az ő fivére ’57-ben alapították Central Hospital néven a torontói kórházat, ahol a magyar betegeket magyar orvosok és ápolónők kezelik. Rékai Kati mindvégig részt vett a munkában, közben íróként, könyvkiadóként, könyvterjesztőként, rádiós újságíróként munkálkodott azért, hogy a kanadaiak megismerjék hazánkat.
A Kalejdoszkóp irodalmi kávézóban, a torontói Magyar Ház pincéjében erdélyi, magyarországi, kanadai magyar művészek szerepelnek, életben tartva a magyar irodalom, nyelv, kultúra szeretetét. A Kalejdoszkóp folyóirat és a Kalejdoszkóp irodalmi kávéház betölti a kettős kulturális tükör szerepét, közelebb hozza egymáshoz Torontót és Budapestet, Kanadát és a Kárpát-medencét.
(Kalejdoszkóp, magyar–angol kulturális folyóirat, 2010 3-4., VII. évf., 3. szám.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.