Európában a közvélemény mind hangosabban követeli az EU szigorú fellépését Izrael ellen, különösen azután, hogy Gázában az ezerötszáz polgári áldozattal járó izraeli bombázás nyomán még mindig a szabad ég alatt élő palesztinoknak gyógyszert, tolókocsit, élelmiszert és építőanyagot szállító flottilla vezérhajóján az izraeli hadsereg kilenc török humanitárius aktivistát ölt meg. Lapunk megkérdezte José Barroso európai bizottsági elnök irodáját, vajon nem kellene-e felmérni ismét a közhangulatot, amelyre az Eurobarometer, a bizottság közvélemény-kutató intézete tett kísérletet 2003-ban. Akkor a válaszadók úgy vélekedtek, a világbékét Izrael és az Egyesült Államok fenyegeti a leginkább, megelőzve Iránt és Észak-Koreát. A felmérés eredményei miatt az Európai Bizottságot ért heves támadások nyomán a bizottság bocsánatot kért azokért, és a felmérést nem ismételte meg.
Azt is megkérdeztük a bizottsági elnök hivatalától, vajon nem gondolják-e, hogy választók és a megválasztott kormányok véleménye oly mértékben eltér a közel-keleti helyzet megítélésében, hogy az nemcsak a demokráciának az EU által hangoztatott értékét teszi kérdésessé e területen, de károkat is okoz magának az uniónak a kontinens határain túl is. A bizottság több napon át mérlegelte válaszát, amelyből kiderült: az Eurobarometer nem tervezi a 2003-as felmérés megismétlését, és hogy az Európai Bizottság szoros figyelemmel kíséri az uniós polgárok aggodalmait.
Izraeli provokáció. Izrael nem adott engedélyt a Közel-Keletre érkezett német fejlesztésügyi miniszternek, hogy meglátogasson a Gázai övezetben egy német támogatással épített vízderítő berendezést. Dirk Niebel ezért élesen kikelt Izrael ellen. A zsidó állam közben a fegyvereken kívül minden árut beenged a Gázai övezetbe – közölte vasárnap egy névtelenséget kérő izraeli tisztségviselő. (S. L.)
A régi konvektor új élete. A gázkonvektor korszerűsítése fillérekből