Romokban rejtőzködő ókor

Városszéli kirándulóhelyből rehabilitált romkert, majd régészeti park. A több mint száz éve alapított Aquincumi Múzeum 2011 nyarára a közép-magyarországi régió egyik legjelentősebb látványosságává, régészeti örökségturisztikai látogatóközponttá bővülne. A napokban bemutatták a 300 millió forint európai uniós támogatásból megvalósuló Pannonia provincia program tervét.

Klementisz Réka
2010. 06. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kevés európai nagyváros dicsekedhet három történelmi központtal, még ha Budapest imázsában a budai Vár és a pesti belváros mellett eddig nem is jutott kitüntetett szerep a legősibb részletnek. A közelmúltban világörökségi rangra jelölték a római határvonal, a limes magyarországi szakaszát, benne az egykori tartományi székhelyet, Aquincumot.
Bár a Budapesti Történeti Múzeumhoz tartozó Aquincumi Múzeum a 2005-ben végrehajtott fejlesztéseknek köszönhetően az utóbbi években már látogatóbarát korszerűsítéssel, új kiállítóépülettel igyekezett felzárkózni az elvárásokhoz, a múzeum ókori gyűjteménye mára milliós tételre növekedett, és infrastruktúrája nem állja ki az idők próbáját – foglalta össze a 33 millió forint erejéig fővárosi, illetve 300 millió forint európai uniós támogatásból megvalósuló Pannonia provincia program időzítésének okait Demszky Gábor főpolgármester az új látogatóközpont terveinek bemutatóján.
A beépítendő új területeken szűk évig tartó előkészületek után már április elején megkezdődött a régészeti feltárás. Előkerült az aquincumi polgárváros déli falának szakasza, a városfalon kívüli első épület oszlopokkal díszített fala és az egykori észak–déli főút több rétege is. Szezonalitás helyett egész éves nyitva tartás, munkahelyteremtés, turisztikai bevételek növelése – sorolta a program kiemelt céljait Benedek Zsolt, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség munkatársa, hozzátéve: a támogatási szerződést a felek a napokban írják alá.
Az Aquincum Múzeum igazgatója, Zsidai Paula ismertetője alapján a projekt ötvözi az antik elemeket és a modern technikát. Újjáépítenének egy római lakóépületet, a régi városfal vonalát követő fogadófalat emelnének, a gyerekeknek római játszóteret létesítenének és virtuális élménytér hozná közelebb az ókor szellemiségét a ma emberéhez. A kiviteli terv csak a régészeti feltárások befejezése után készülhet el, de a tervek szerint az új komplexum 2011 július 1-jén már fogadhatja az első látogatókat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.