Az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának elnöke, L. Simon László, író elmondta lapunknak, hogy a Márai-program, amelyet a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülete gondolt ki skandináv mintára, s a minőségi könyvkiadást segíti az értékes könyvek könyvtárba juttatásával, kifejezetten jó kezdeményezés. Az elnök azt kifogásolta, hogy Hiller István korábbi kultuszminiszter másfél év alatt sem tudta beindítani a programot, s hogy a kész program jelentősen eltér a skandináv mintától, így szerinte kicsi az esélye annak, hogy a minőségi kiadók meghatározó értékű kötetei jussanak el nagy példányban a közkönyvtárakba. A jelenleg bevezetendő rendszer a nagyobb kiadók elfekvő raktárkészleteinek felvásárlására ad lehetőséget, így kezelve közpénzből likviditási problémáikat. L. Simon László a parlament alakuló kulturális bizottsági ülésén azt mondta: érdemes szakmai szempontból átgondolni a programot. Ugyanakkor egy pénzügyminisztériumi hivatalnok elhalasztotta a Márai-program támogatásának utalását.
Ezután kezdte el az MKKE szervezni a június 3-i fehér szalagos akciót. Az ügy hátterét nem ismerő átlagolvasó úgy értelmezhette, hogy a programot az új kabinet le akarja állíttatni. Valójában Hiller Istvánnak a 2009. februári bejelentés óta bőven lett volna ideje a programot elindítani. – A demonstrációt nagyon szerencsétlennek, sőt igazságtalannak tartom – mondta L. Simon László. – Ugyanezzel a vehemenciával inkább az ellen tüntetettek volna a szakma képviselői, hogy a minőségi könyvkiadás támogatása helyett Hiller István az utolsó döntései között újra megtámogatta a Hócipő című szórakoztató kereskedelmi lapot ötmillió forinttal. A Márai-program beindítása, a folyamat gyorsítása érdekében miért nem áprilisban, a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon tűztek ki szalagot, miért az új kormány megalakulását követő napokban kezdtek el aggódni a program sorsáért? L. Simon László szerint a program elakadását az egy hete megalakult kormányon számon kérni inkorrektség. Úgy véli, a demonstrálók jól tudták, hogy az új kabinet, és személy szerint a könyvkiadásban hosszú éveket eltöltő parlamenti kulturális bizottsági elnök is szívügyének tartja a magyar könyvkiadás támogatását, valamint a Márai-program megvalósítását.
Irodalmi hajó és könyvek éjszakája. A Magyar Napló hagyományos Hajózzon a magyar irodalommal! című irodalmi műsorát Morvai Noémi Duna televíziós műsorvezető moderálta. Az év novellái 2010, Az év versei 2010 és Az év eszszéi 2010 című kötetet Rosonczy Ildikó szerkesztő ismertette. A Magyar Napló kiadványai széles merítésből válogatva törekszenek arra, hogy a könyvek valódi izgalmakat okozzanak az olvasónak. A szerkesztők vállalják, hogy kevesebbet markoljanak, elvük, hogy ne mindig ugyanazok a szerzők szerepeljenek, lehetőséget biztosítva a fiataloknak is. Szombat este a fesztivál történetében másodszorra rendezték meg a Vörösmarty téren a könyvek éjszakáját éjszakai dedikálással, békebeli és újkori diszkóval. Az éjféli zárásig számos könyv és folyóirat talált gazdára. Németh Zsolt fideszes képviselő, felkeresvén este kilenckor a könyvutcát, azt tartotta kiváltképpen hasznosnak és fontosnak, hogy a bálon is csökkent az írók és az olvasók közötti távolság. A határon túli magyarok magas létszáma jelzi, hogy a Kárpát-medencében megértették: itt ők is itthon vannak.
Kigyulladt egy raktár Újpesten