Tokió meghátrált

Nehéznek, ám megfelelőnek nevezte Hillary Clinton a japán kormányfő döntését arról, hogy a futenmai amerikai légitámaszpontot Okinava prefektúrán tartotta. Hatojama Jukjo az amerikai külügyminiszter dicsértével egy időben bocsánatot kért népétől ugyanezért a döntésért.

2010. 06. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tudom, milyen nehéz volt Hatojama miniszterelnök számára meghozni ezt a döntést, és köszönöm neki a bátorságát és elszántságát, hogy végrehajtja szövetségesi vállalásait – dicsérte Clinton a japán kormányfőt Pekingből, ahol a Kínával való gazdasági és politikai kapcsolatokról tartottak kerekasztal-beszélgetést. Ezért a dicséretért Hatojamának nagyon nagy békát kellett lenyelnie, hiszen többek között azzal kampányolt az „örökös” kormánypárt, a Liberális Demokrata Párt ellen, hogy a futenmai bázist el fogja távolítani a szubtrópusi szigetről. Ez a helyiek régi kérése, amelynek gyakorlati és eszmei jelentése egyaránt van. Az amerikai katonák ugyanis máig nem tudtak beilleszkedni a helyi társadalomba, és számos kisebb-nagyobb bűntény köthető a nevükhöz, amelyekért – az amerikai katonai gyakorlatnak megfelelően – nem mindig kapnak elégtételt a sértettek, sokszor a bűnösöket egyszerűen visszahelyezik az Egyesült Államokba.
Az eszmei oldal egyértelmű, Okinava az amerikai–japán, nagyon „lejtős” együttműködés jelképe, amely ellen csak a kormányváltás, a Japán Demokrata Párt győzelme után lehetett bármit is tenni. Hatojama azonban áttekintvén a kétoldalú megállapodásokat úgy döntött, nem teheti meg a jelenlegi helyzetben – különös tekintettel Koreára –, hogy hátat fordít legszorosabb szövetségesének. Az Egyesült Államoknak pedig rendkívül fontos a japáni bázisok fenntartása, hiszen azok nélkül a Koreai-félsziget magára maradna.
Az új bázis egy kevésbé sűrűn lakott település, Nago közelében épül majd fel. A város vezetése most péntekre tüntetést szervez a katonai központ ellen. Hatojama döntése ellen tiltakozott a kormánypárt koalíciós partnere, a Szociáldemokrata Párt is, azt lebegtetve, hogy kiléphet a kormányból, ha a miniszterelnök szembefordul legfőbb kampányígéretével. Az Új Komeito, a másik koalíciós partner szintén bírálta a kormányfőt. Jamagucsi Nacuo, a párt elnöke szerint Hatojama „elárulta az embereket”, s nem méltó arra, hogy továbbra is ilyen felelős beosztást töltsön be. Hatojama a múlt hónapban jelentette be, hogy teljes politikai jövőjét felteszi a báziskérdés megoldására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.