Új megvilágításba kerülhet a rendőrterror

2010. 06. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olyan új tényekre derülhet fény a 2006. őszi tömeges rendőri erőszakkal összefüggésben, amelyek megalapozhatják egyes politikai és rendőri vezetők felelősségét. Legalábbis ebben bízik Gulyás Gergely (Fidesz), aki a 2002 és 2010 közötti, politikai szabadságjogokkal összefüggő állami jogsértéseket vizsgáló parlamenti albizottság elnöke lett. Gulyás a Magyar Nemzetnek elmondta: elsősorban a 2006-os eseményekre fókuszálnak majd, de ami akkor történt, az egy folyamat eredménye volt, ami a 2002-es Medgyessy–Nastase-koccintás ellen spontán tiltakozók elhurcolásával kezdődött (2007-ben a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága emiatt elmarasztalta a magyar államot – a szerk.), és 2006. október 23-án tetőzött. Kiemelte: bekérik valamennyi szükséges okiratot, dokumentumot a rendőrségtől, a Nemzetbiztonsági Hivataltól, a büntetés-végrehajtástól és az egyes minisztériumoktól, majd ezt követően döntenek arról, kiket hallgassanak meg. Gulyás Gergely hangsúlyozta: bíznak benne, hogy a kapott iratok olyan új bizonyítékokat tartalmaznak, amelyek alapján feljelentést tehetnek. – Ugyanis az eddigi, a parancsnokok, politikai vezetők felelősségét vizsgáló eljárások még a gyanúsításig sem jutottak el, miközben nyilvánvaló, hogy nem elszigetelt rendőri túlkapások történtek 2006 őszén, hanem felsőbb utasításra végrehajtott tömeges rendőri erőszak – nyilatkozta az albizottság elnöke.
Az albizottság munkájáról, eredményeiről folyamatosan tájékoztatja Balsai Istvánt, akit Orbán Viktor a rendőri jogsértéseket kivizsgáló miniszterelnöki biztosnak kért föl. Az albizottságnak két alelnöke van: Ékes Ilona (Fidesz) és Gaudi-Nagy Tamás (Jobbik). Gaudi-Nagy történelmi eseménynek nevezte a testület fölállítását, mivel még 1920-ban és 1990-ben sem fordult elő, hogy az új hatalom elődje bűneit kivizsgálja. Kiemelte: várják mindazok jelentkezését, akik igazolni tudják, hogy politikai szabadságjogaikat, emberi jogaikat sérelem érte az állam részéről az elmúlt nyolc évben. Az Országgyűlés várhatóan jövő héten fogadja el azt a fideszes határozati javaslatot, amely nyomán az állam elismerné felelősségét az öt halálos áldozatot követelő 2006. augusztus 20-i tűzijátékért és a 2006. őszi rendőrterrorért, az áldozatoknak pedig kártérítést fizetne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.