Semjén Zsolt emlékeztetett, hogy a Máért egészen 2004 novemberéig kitűnően működött, amikor is a kettős állampolgárság kérdésében Gyurcsány Ferenc konfliktusba került a határon túli magyar vezetőkkel, akik harcosan kiálltak az állampolgárság megadásának lehetősége mellett. Ezen az egykori kormányfő annyira megsértődött, hogy ezt követően nem hívta össze a Máértet. A kormányfőhelyettes ugyanakkor nagyon helyesnek nevezte, hogy Szili Katalin házelnöksége idején – miután Máért nem volt – legalább a KMKF működhetett.
A jelenlegi kormány szándéka, hogy mind a két fórumot összehívja, mert álláspontjuk szerint „nem vagy-vagy, hanem is-is”, azaz más természetű a határon túli magyar szervezeteket összefogó Máért, és más a magyar nemzetiségű képviselők fórumát jelentő KMKF. „A nemzeti együttműködés rendszerére tekintettel azonban úgy gondoltuk, hogy helyes az, ha az összehívás előtt megkérdezzük a Máérten valaha részt vett szervezeteket, hogy ők hogy látják, milyen szervezeti változásokat szükséges vagy sem megtenni” – mondta Semjén Zsolt. Közölte: minden egykori résztvevőt levélben kérnek fel javaslataik megtételére, a beérkező válaszokat elemzik, s az esetleges szervezeti változtatások eszközlését követően, a „nyár után” fogják öszszehívni ezeket a fórumokat.
A miniszterelnök-helyettes szólt arról is, hogy a szerdai kormányülésen határozatot hoztak az Olaszország melletti kiállásról abban a perben, amelyben az „Európai Emberi Jogi Bíróság levetette a kereszteket az olasz iskolák faláról”. Semjén Zsolt az ítéletet emberi jogi szempontból abszurdnak nevezte, különösen arra tekintettel, hogy ez azt jelenti: egész Európában nem lehetnek vallási jellegű jelképek az iskolákban vagy a közintézményekben. Közkeletű példát felhozva a kereszténydemokrata politikus rámutatott arra, hogy a kereszt így nem csupán vallási szimbólum, hanem része a nemzeti identitásoknak is. A határozattal Magyarország csatlakozott azon államokhoz, amelyek már korábban kiálltak Olaszország mellett.
Semjén Zsolt reményét fejezte ki, hogy a kettős állampolgárság és a nyelvtörvény kapcsán jobb együttműködésre kerülhet sor az új jobboldali szlovák koalícióval, mint szocialista-fasisztoid elődjével.

Budapestre érkezik ma Erdogan török elnök, részleteket közölt a TEK a védelméről