A nyár után újra lesz KMKF és Máért

Mind a Magyar Állandó Értekezletet (Máért), mind pedig a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumát (KMKF) összehívja a kormány – jelentette ki Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes a tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón, ahol az is elhangzott, hogy a magyar kormány csatlakozik azon európai államokhoz, amelyek az iskolai keresztek ügyében kiállnak Olaszország álláspontja mellett.

Munkatársunktól
2010. 07. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Semjén Zsolt emlékeztetett, hogy a Máért egészen 2004 novemberéig kitűnően működött, amikor is a kettős állampolgárság kérdésében Gyurcsány Ferenc konfliktusba került a határon túli magyar vezetőkkel, akik harcosan kiálltak az állampolgárság megadásának lehetősége mellett. Ezen az egykori kormányfő annyira megsértődött, hogy ezt követően nem hívta össze a Máértet. A kormányfőhelyettes ugyanakkor nagyon helyesnek nevezte, hogy Szili Katalin házelnöksége idején – miután Máért nem volt – legalább a KMKF működhetett.
A jelenlegi kormány szándéka, hogy mind a két fórumot összehívja, mert álláspontjuk szerint „nem vagy-vagy, hanem is-is”, azaz más természetű a határon túli magyar szervezeteket összefogó Máért, és más a magyar nemzetiségű képviselők fórumát jelentő KMKF. „A nemzeti együttműködés rendszerére tekintettel azonban úgy gondoltuk, hogy helyes az, ha az összehívás előtt megkérdezzük a Máérten valaha részt vett szervezeteket, hogy ők hogy látják, milyen szervezeti változásokat szükséges vagy sem megtenni” – mondta Semjén Zsolt. Közölte: minden egykori résztvevőt levélben kérnek fel javaslataik megtételére, a beérkező válaszokat elemzik, s az esetleges szervezeti változtatások eszközlését követően, a „nyár után” fogják öszszehívni ezeket a fórumokat.
A miniszterelnök-helyettes szólt arról is, hogy a szerdai kormányülésen határozatot hoztak az Olaszország melletti kiállásról abban a perben, amelyben az „Európai Emberi Jogi Bíróság levetette a kereszteket az olasz iskolák faláról”. Semjén Zsolt az ítéletet emberi jogi szempontból abszurdnak nevezte, különösen arra tekintettel, hogy ez azt jelenti: egész Európában nem lehetnek vallási jellegű jelképek az iskolákban vagy a közintézményekben. Közkeletű példát felhozva a kereszténydemokrata politikus rámutatott arra, hogy a kereszt így nem csupán vallási szimbólum, hanem része a nemzeti identitásoknak is. A határozattal Magyarország csatlakozott azon államokhoz, amelyek már korábban kiálltak Olaszország mellett.
Semjén Zsolt reményét fejezte ki, hogy a kettős állampolgárság és a nyelvtörvény kapcsán jobb együttműködésre kerülhet sor az új jobboldali szlovák koalícióval, mint szocialista-fasisztoid elődjével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.