Tegnap délelőtt tízkor a zuhogó esőben a Schuman köröndön még csak egy élénk olasz nemzeti színekre festett búskomor, műanyag tehén álldogált a rendőrségi szögesdrót mögött, rajta a felirattal: „Latte onesto”, azaz „Becsületes tejet!” Ugyanakkor nem sokkal 13 óra után már egészen más képet mutatott körönd: az Európai Tejtanács (EMB) és a Via Campesina parasztszervezet közösen szervezett tiltakozásán a szikrázó nap alatt nevető, jókedvű tejtermelő gazdák égettek traktorgumit, grilleztek virslit az Európai Bizottság és az Európai Tanács hatalmas épülete előtt. Az összetűzés nélkül lezajlott tüntetésre a több tucat kocsival és vízágyukkal felkészült rendőrség csupán néhány tojást kapott anélkül, hogy az a kitűnő hangulatot akár egy hajszálnyit is rontotta volna.
Az európai tejtermelők azt a napot – július 12-ét – választották tiltakozásuk kifejezésére, amikor az európai mezőgazdasági miniszterek tanácskoztak az unió székhelyén – mondta a sajtónak Romuald Schaber, az EMB elnöke. A tejtermelők, mint mondta, „a gazdasági helyzet rabszolgái”. A főként Franciaországból, Németországból, Ausztriából, Belgiumból, Hollandiából, Olaszországból és Luxemburgból érkezett protestálók a sorsukról döntő „magas szintű szakértői tejcsoport” tagjainak bemutatták, milyen áldatlan állapotok uralkodnak a piacon. A német tejtermelők – mint egyik magasba emelt táblájukon is állt – literenként 47 eurócentes (mintegy 130 forintos) felvásárlói árat tartanának tisztességesnek. A tiltakozók azzal érvelnek, hogy ha a „magas szintű szakértők” terveit valósítják meg, akkor az uniós tejtermelők helyzete nem hogy javulna, de tovább romlik. Az EMB ugyanakkor nem csak tiltakozott, de konstruktív javaslatokat is átadott az európai vezetőknek, amelyek révén azt szeretnék, ha részt vehetnének a tejpiaci reform munkálataiban.
A demonstrálók megkeresték Georg Häuslert, Dacian Colos mezőgazdasági biztos kabinetfőnökét, akinek átadták azt a javaslatukat, amely szerint ha az európai tejtermelést kivonnák az európai versenyjog hatálya alól, az lehetővé tenné a tejtermelőknek, hogy a tejgyáraktól függetlenül szervezzék meg a közös forgalmazási szabályokat. Ez, hangsúlyozták a tüntetők, „létfontosságú” ahhoz, hogy a termelők és tejüzemek egyenlő feltételekkel tárgyaljanak egymással. Hozzátették, az uniós jog alóli mentesítés gyakorlata általánosan elterjedt a kis- és közepes méretű vállalatok esetében, és így könynyen alkalmazható lenne a tejtermelőkre is.
Az EMB és a Via Campesina több mint százezer európai tejtermelőt fog össze. Azt követően, hogy tavaly a tejpiacon tisztességes feltételekért tüntettek, az Európai Bizottság létrehozta a magas szintű szakértői tejcsoportot, de annak június 15-i jelentése a tejtermelők szerint semmiféle olyan, kézzelfogható javaslatot nem tartalmaz, amely a tejpiacon uralkodó feszült helyzeten enyhítene.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése