Elgáncsolja az IMF az eszközkezelőt?

A Nemzetközi Valutaalap ellenállása miatt veszélybe kerülhet a rossz devizahiteleket befogadó eszközkezelő intézmény terve. Az ezzel kapcsolatos értesüléseket eddig – legalábbis hivatalosan – nem cáfolták a kormányzati szervek. Közben a különadó ellen protestáló bankok hangja elcsendesült. A parlament tegnap elfogadta azt a javaslatot, amelyik a biztosítók egy részét mentesíti az adó alól.

Csécsi László
2010. 07. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kilakoltatásstopról tárgyaltak. Megtartották tegnap a kormány azon javaslatának általános vitáját, amely 2011. március elsejéig megtiltaná a kilakoltatást. Az indítvány értelmében a végrehajtók a kilakoltatásokat kötelesek lennének a jövő év márciusáig elhalasztani. Az igazságügyi miniszter a törvénytervezet indoklásában leszögezte: az intézkedés átmeneti jellegű, s megakadályozná, hogy utcára tegyék azokat az adósokat, akiknek otthonukon kívül nincs hova menniük. Az átmeneti kilakoltatásstop lehetőséget teremtene arra, hogy a kormány kialakítsa a bajba jutott adósoknak segítséget nyújtó intézményrendszert. Mindezt megerősítette felszólalásában a szaktárca államtitkára, Rétvári Bence is, hozzátéve, hogy a moratórium az önkényes lakásfoglalókat nem védené meg. A szót kapó szocialista politikusok támogatták a javaslatot, s kezdeményezték, hogy a kilakoltatásstop a jövő év április 15-ig, a fűtésszezon végéig tartson. Több felszólaló is kijelentette, hogy a felvett hiteleket, tartozásokat vissza kell fizetni, ám sürgették a nehézségekkel küzdő családok helyzetének mihamarabbi rendezését. (MN)


Úgy tűnik, a kormány és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) közötti tárgyalásokon a Nemzeti Eszközkezelő Társaság kérdése is napirendre került. A kormány tervei szerint a bedőlt devizahiteleket ez a pénzintézet venné át a bankoktól, így a fizetésképtelen adósok nem kerülnének utcára, hanem bérlőként maradhatnának otthonukban. Ugyanakkor értesülések szerint egyáltalán nem biztos, hogy a fent említett forgatókönyv megvalósítható, mivel az IMF képviselőinek állítólag nem tetszik az eszközkezelő felállításáról szóló elképzelés. A Hírszerző portál például úgy tudja, a valutaalap azt tartja aggályosnak, hogy az eszközkezelő megnövelné az államháztartási hiányt. A kormány épp ezért úgy szeretné elkerülni a hiány elszabadulását, hogy az eszközkezelő költségeit nem az államháztartás részeként számolná el. A hírportál azonban úgy értesült, az IMF küldöttei leszögezték: a valutaalap az államháztartási hiányunkba mindenképp bele fogja számítani az eszközkezelőre fordított állami forrásokat.
A portál állításait egyelőre hivatalosan nem cáfolták a kormányzati szervek, ám a lapunknak nyilatkozó egyes kormány közeli források tagadták azt, hogy az IMF-nek bármilyen fenntartásai lennének az eszközkezelővel szemben. A gazdasági tárca a közrádióban nem kívánta kommentálni a hírt. Bencsik János belgazdasági államtitkár pedig lapunkkal közölte: az eszközkezelő társaság nem szociális intézmény, hanem egy speciális pénzügyi intézet, ami a halmozott szociális problémákkal rendelkezők táborát hivatott csökkenteni. A magyar kormány eltökélt amellett, hogy egy állam által felügyelt eszközkezelő nyújtson a bajbajutottaknak segítséget, figyelembe véve a társadalom kockázatviselő képességét is. A hírre tegnap a Jobbik is reagált: Sneider Tamás képviselő szerint a Nemzetközi Valutaalap átlép egy határt, ha nem támogatja az eszközkezelő társaság felállítását.
A valutaalap vétója azért is okozhat nehéz perceket a kormánynak és a pénzintézeteknek, mert piaci információk szerint az eszközkezelő felállítása és a rossz hitelek átvétele része a bankok és a kormány közötti megállapodásnak. A jelek szerint a bankok már bele is nyugodtak abba, hogy az idén mindenképp be kell fizetniük a kétszázmilliárd forintos különadó rájuk eső részét, a 130 milliárd forintot. Információink szerint a bankok kritikái többek között azért halkultak el, mert jövőre és 2012-ben már jóval kevesebb lesz a különadó összege. A bankok hozzáállásának megváltozását egyébként jól mutatja, hogy míg korábban azok a pénzintézeti vélemények voltak hangosak, amelyek szerint az ügyfelekre fogják átterhelni az adó összegének egy részét, az elmúlt napokban már több bank is azt állította: nem az emberek zsebéből húzzák majd ki az adó összegét. Nyers Rezső, a Magyar Bankszövetség elnöke a Hír TV Kontraszt című műsorában már arról beszélt, hogy befizetik a különadót a bankok, de a pénzintézetek fele veszteségessé válhat.
A bankadó módosító javaslatairól tegnap szavazott a parlament. A költségvetési bizottság indítványa alapján mentesültek az adó alól azok a biztosítók, amelyek tevékenységi engedélyüket 2007. június 1-je után szerezték meg. A bankadót a következő hat biztosítónak nem kell megfizetnie: CIG Közép-európai Biztosító Zrt., ERGO Életbiztosító Zrt., Genertel Biztosító Zrt., MKB Általános Biztosító Zrt., MKB Életbiztosító Zrt., Wabard. Egy ugyanilyen módosítást tartalmazó javaslatot egyébként Rogán Antal fideszes képviselő is benyújtott a múlt héten, ám ő később viszszavonta azt. A költségvetési bizottság ezt követően tette le az Országgyűlés asztalára a biztosítók egy részét felmentő javaslatot. – Amenynyiben a törvény az új biztosítókat is fizetésre kötelezné, akkor ellehetetlenítené e társaságok megalapítását, versenyhátrányt okozna – állt Rogán Antal indoklásában. A költségvetési bizottság javaslata szerint a biztosítók különadójának alapja is változik, épp ezért az adó mértéke 5,2 százalékról 5,8 százalékra nő. A Magyar Postának pedig egyáltalán nem kell majd adót fizetnie. Egy kis engedményt a takarékszövetkezeteknek is sikerült elérniük. Azok a hitelintézetek, amelyek 2009. december 31-én fiókjaik legalább 15 százalékát olyan településen tartották fenn, ahol az állandó lakosok száma nem haladta meg a négyezret, csökkenthetik a különadójukat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.