Ésszerűtlen beszerzések az egészségügyben

Az egészségügyi rendszert értékelték a legkevésbé hatékonynak a közkiadásokból működő ágazatok közül az üzleti szféra prominensei egy felmérésben. A hatékonyságon sokféleképpen lehetne javítani, például az egészségügyi intézmények technológiai beszerzéseinek ésszerűsítésével. Jól példázza a pazarló gyakorlatot egy közepes kórház, ahol a tizenegy darabból álló defibrillátorkészlet hét gyártó kilenc típusából áll össze, így kilencféle kezelési rendszert alkalmaznak, hét beszállító küldi a tartozékokat, és hét helyről érkezik a szerviz is.

2010. 07. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kórházak beruházási, fenntartási és üzemeltetési költségei (bruttó milliárd forintban)
Beruházás egyszeri Fenntartási, üzemeltetési
és üzletviteli összköltség/év
Nagy intézmény 50,0 20,75
Közepes intézmény 30,0 12,45
Kis intézmény 20,0 8,3
Forrás: norvég modellszámítás alapján


Vállalatvezetők szerint az egészségügy a leginkább pazarló a közfeladatot ellátó ágazatok közül. Chikán Attila, a Budapesti Corvinus Egyetem professzora, a korábbi Orbán-kormány gazdasági minisztere egy tegnapi egészség-gazdaságtani konferencián elmondta: felmérést készítettek az üzleti szféra vezetői körében, s arra kérték őket, hogy értékeljék az egyes közfeladatok hatékonyságát. A legrosszabb helyezést az egészségügy kapta, ezután következett az oktatás, a közlekedés, majd a közbiztonság. Az érintettek értékelték a különböző közszolgáltatások finanszírozását is. Ebből a szempontból is az egészségügy kapta a leggyengébb helyezést, tehát ezt az ágazatot tartották leginkább alulfinanszírozottnak a megkérdezettek. A rangsorban az egészségügyet a szociális ágazat követte, ezután jött a kutatás-fejlesztés, az infrastrukturális kiadások és az oktatás.
A szakmai konferencia egy másik előadásában Zátrok Zsolt, az Orvostechnikai Eszközök Gyártóinak és Forgalmazóinak Szövetsége társelnöke felhívta a figyelmet egy lehetőségre – a technológiai beszerzések ésszerűsítése –, amellyel javítani lehetne az egészségügyi intézmények költséghatékonyságát. Két példát is említett a rossz gyakorlatra, a pénzelfolyás okára. Az egyik nagy kórházban az 58 fénymásológép-készlet nyolc gyártó 46 különböző típusából áll össze. Ez 46 féle kezelési rendszert és különféle festékkazettákat jelent. Elgondolkodtató a másik példa is. Egy 800 ágyas városi kórház a tizenegy darabból álló defibrillátorparkját 25 év alatt kilenc beszerzési folyamattal vásárolta meg. Így most hét gyártó kilenc típusát használják. Az életmentésre szolgáló készülékeknél tehát kilencféle kezelési rendszert kell alkalmazni. A kilenc különféle tartozékot pedig hét beszállító küldi. Szerviz is hét helyről érkezik.
Zátrok Zsolt a jelenlegi beszerzési rendszer nagy hibájának tartja, hogy az intézmények termékcsoportonként csak néhány darabot vásárolnak. Gyakran még a szomszédos kórházzal sem egyeztetnek, azaz a beszerzés nem ágazati-stratégiai, gazdasági szükséglet és ellátási terv mentén történik, hanem más érdekek – például a főorvos igénye vagy éppen a presztízs – miatt. A közbeszerzési törvény hibái tovább nehezítik az ésszerűsítést. Hangsúlyozta: a beszerzéseknél a homogén eszközpark kialakítására kellene törekedni. A minden osztálynak egy keveset elv helyett egyszerre kellene lecserélni például a teljes képalkotó vagy betegőrző gépparkot. Így ugyanis jelentős flottakedvezmény érhető el, és a szükséges arányban szerezhetők be eszközök. Ráadásul egy eszközcsoport esetén csak egy szervizzel kell együttműködni, s egyszerűsödik a személyzet oktatása is, amellyel csökkennek a kezelési hibák.
A szakember egy újabb példát is említett: a gyártók az orvostechnikai eszközöket általában nyolc év élettartamra, folyamatos üzemre tervezik. Magyarországon a 80 közfinanszírozott CT-n évente egymillió pácienst lehetne megvizsgálni, ám valójában kevesebb, mint feleennyiszer használják a gépeket.
– Hiú ábránd arra számítani, hogy az egészségügyi költségeket csökkenteni lehet, és a szűkös források miatt az sem várható, hogy sokkal több pénz kerül a rendszerbe. Noha sokszor maga a forráshiány vezet a rossz beszerzési gyakorlathoz, mégis mindent el kell követni a hatékonyabb működés, az üzemeltetési költségek csökkentése érdekében – fogalmazott Zátrok Zsolt. Nem is felépíteni költséges egy egészségügyi intézményt, hanem fenntartani. Általánosságban egy kórház működési költsége két és fél év alatt eléri a kezdeti beruházás összegét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.