Fiatal lázadók és bátor harcosok

2010. 07. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenöt éve alapította Pék Pál költő a Pannon Tükört, Zala megye irodalmi folyóiratát. Jelenlegi főszerkesztője, Péntek Imre a Kilencek költőcsoport képviselője, a zalai táj szülötte, hosszú vargabetűk után tért haza, és sikerült lapját úgy országos hatósugarúvá tennie, hogy semmit sem vesztett helyi jellegéből.
A lap 2010/3. számának szomorú aktualitása a hozzá szorosan kötődő Sobor Antal író, festőművész április 16-án bekövetkezett halála. Sobor 1933. január 16-án született Székesfehérváron, 1961 óta jelentek meg írásai, 1994 óta az Árgus című székesfehérvári folyóirat prózarovatát vezette, s a Pannon Tükörnek is meghatározó szerzője volt. A kiváló írót, az Ég alatt kanyargó utak, a Nyulak délutánja, Az utolsó nap, a Heten a hídon, a Füst a fák alatt című prózakötetek és az Esztendők című naplóregényfolyam szerzőjét az Írországban élő magyar író, Kabdebó Tamás és Szemes Péter főszerkesztő-helyettes búcsúztatja. A lap hangsúlyos részét jelentik a jól válogatott szépirodalmi munkák. Csontos János Tavaszi töredékek, Sarusi Mihály Öregapád úttyán című regényrészlete és a többiek bizonyítják, hogy egy irodalmi folyóirat igazi vivőereje a kortárs primer irodalom. Sznobériára hajlamos hazánkban nem mindennapi dolog, hogy rangos irodalomtörténész vállalkozik interjúkészítésre, mint ahogy teszi ezt a lap hasábjain Szörényi László, a Magyar Irodalomtudományi Intézet igazgatója, aki Németh Péter Mikola költőt faggatja. A literátor humorból is jelesre vizsgázik, bár ez nem újdonság annak, aki olvasta az idén hatvanöt éves alkotó Hunok és jezsuiták, vagy a Memoria Hungarorum című munkáit. A beszélgetésből elénk tárul, hogyan vált Németh Péter Mikola, a groteszk tónusokra érzékeny költő lázas szemű ifjú lázadóból középkorú filozofikus lírikussá. Fábián László író izgalmas tanulmányban elemzi az avantgárd költészet nagyja, Papp Tibor Óraköltemények című kötetét.
A Pannon Tükör figyelemmel kíséri a testvérmúzsák tevékenységét. Szigethy István Lucifer és a földi nő című tanulmányában elemzi Madách Imre örökbecsű remekműve, Az ember tragédiája budapesti előadását az Evangéliumi Színházban. Udvaros Béla rendező a legnehezebb megoldást választotta: Madách Imre elképzelését váltotta valóra: az élet értelmét kereső embert, a teremtő Istent és a romboló Lucifert helyezi a mű középpontjába. Az előadás egyik fő pillére Bánffy György lenyűgöző alakítása. Péntek Imre Matúz Gábor A legbátrabb város című filmjéről írt tanulmányt. A dokumentumrendező Balassagyarmat bátor harcosainak állít emléket, akik 1919. január 29-én kiverték a városukból a magyar katonaság támogatásával a megszálló cseh légió harcosait.
(Pannon Tükör, irodalmi folyóirat, Zalaegerszeg, 2010/3.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.