Tizenkétezer ember halt meg az 1996-os agyhártyagyulladás-járvány következtében az észak-nigériai Kano város környékén. A helybéliek szerint az amerikai gyógyszergyár a járvány kitörését követően megjelent a túlzsúfolt kórházban, ott a beteg kisgyerekek közül kiválasztott egy csoportot, akiket két részre osztott. Az egyiket az engedélyezett gyógyszerrel kezelte, a másik pedig az engedélyre váró Trovan nevű antibiotikumot kapta. A gyermeküket elveszítő családok beadványában az szerepel, hogy a Pfizer korábban nem tesztelte a Trovant embereken, az állatkísérletek pedig azt mutatták, hogy mellékhatásként súlyos szövődmények alakulhatnak ki, amelyek májkárosodással vagy csontdeformálódással járnak. Az amerikai gyógyszergyárnak szüksége volt az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) engedélyére a Trovan külföldre viteléhez, amelyet meg is kapott. Az új gyógyszer beadását követően a helyi orvosok szerint a 200 páciens közül több mint ötvenen meghaltak, sokan megvakultak, megbénultak vagy agykárosodást szenvedtek.
A gyógyszergyár tagadja a történteket, szerinte 11 haláleset történt, a szerrel kezelt gyerekeknél pedig jobb volt a túlélési esély, mint a többiek körében. A tizennégy éve húzódó ügyben fontos fordulópont volt a legfelső bíróság döntése, amely elutasította a Pfizer tiltakozását, így a hozzátartozók perelhetik az óriáscéget az Egyesült Államokban. A cég egyébként korábban 75 millió dollárt fizetett a nigériai hatóságoknak, hogy abból fizessék ki az esetleges kártérítési igényeket, minthogy a Trovant valóban nem törzskönyvezték a kérdéses időpontban. 1998-ban az FDA felnőttek számára megadta a szernek az engedélyt, később ezt a májkárosodást okozó mellékhatása miatt csak sürgősségi felhasználásra szigorította. Az Európai Unióban a Trovan 1999 óta tiltott, s Nigériában sem törzskönyvezték.
A súlyos eset következményei máig éreztetik hatásukat. Az agyhártyagyulladás-járvány és az azt követő botrány miatt sok szülő fél a külföldi gyógyszerektől és segítőktől, így Észak-Nigériában a gyermekbénulás elleni oltásban sok állam nem vett részt. Az aggódókat tovább szította néhány helyi prédikátor, akik szerint az oltás arra szolgál, hogy sterilizálják a mozlim asszonyokat. Minthogy sok gyerek nem kapta meg a vakcinát, Nigéria északi részén terjed a betegség.
Felállították az Ország Karácsonyfáját - képek