
origo.hu
Aljas, dilettáns, kommunista edzők és sportvezetők próbálták tönkretenni az olimpiai bajnok legendát
Váltás az élen. Belgium vette át tegnap Spanyolországtól fél évre az EU soros elnöki tisztségét, hogy aztán az év fordulóján Magyarországnak adja azt tovább. Uniós politikusok, diplomaták és elemzők többnyire szerénynek értékelik a spanyol elnökség teljesítményét. Madrid nem igazán tudott „szárnyakat adni az uniónak”, bár az adott feltételek között ezt nem is nagyon lehetett remélni – mondják. (MTI)
Kínával, Indiával és Brazíliával javítani kell a viszonyt, a brit külpolitikának egyértelműbbnek és hatékonyabbnak kell lennie, és Brüsszelben több brit tisztviselőnek kell ülnie, állapította meg programbeszédében a külügyminiszter. William Hague úgy látja, hogy az elmúlt 13 évnyi munkáspárti irányítás következtében a brit befolyás csökkent világszerte, az ország nem használta ki lehetőségeit, valamint a meglévő szoros kapcsolatokat más országokkal. A legfontosabb természetesen az Egyesült Államok marad, amellyel a szövetség Hague szerint „megtörhetetlen”, ám a BBC elemzése rámutat, a legtöbb külföldi ország épp e szoros együttműködés miatt tart fenn kiváló kapcsolatokat a britekkel. A másik fontos szempont az uniós tagság és annak befolyásolása.
Hague a brit uniós befolyás erősítésével keskeny pallón jár, minthogy az országközösség elveivel ellentétes, hogy a tagországok biztosai hazájuk érdekeit védjék és ne az egész unióéit. Az Európai Bizottságban jelenleg kétszázzal kevesebb brit dolgozik, mint 1997-ben, s míg az Európai Unió lakosságának 12 százaléka bír brit útlevéllel, a tisztviselőknek csak 1,8 százaléka brit. Hague hazája uniós diplomáciában való részvételével kapcsolatban is előrelépést ígért, amelyben persze sokat segíthet a megosztó külügyi főképviselő. Catherine Ashtont viszont sokat bírálják a most létrehozott Európai Külügyi Szolgálat (EEAS) miatt, amelynek vezető tisztviselői a német aggodalmak szerint britek lennének. Az Economist brit gazdasági magazin írása szerint elképzelhető, hogy az egész hatalmas diplomáciai kísérlet bukásra ítéltetett, mert minden tagállam saját érdekeit tartja szem előtt, amelyeket akkor is keresztülvisz, ha ezzel az uniós érdekek sérülnek.
Egy hónappal ezelőtt Hague már beszámolt terveiről a parlamentnek, ahol leszögezte, további jogosítványokat nem adnak át Brüsszelnek Londonból, s a jövőben sokkal határozottabban fogják megvédeni a nemzeti érdekeket. Akkor a miniszter idézett egy közvélemény-kutatást, amely szerint a briteknek mindössze 31 százaléka tartotta jónak hazája EU-tagságát. Hague elmondta, a kormány ezentúl „figyelni fog az emberekre”, nem sok jóval kecsegtetve az uniót.
A brit diplomácia ugyanakkor nem hátrálna ki az uniós együttműködésből. Ezt jelzi az is, hogy a britek minden felhajtás nélkül hónapok óta foglalkoznak azzal, hogy közös uniós álláspontot alakítsanak ki az izraeli–palesztin helyzettel kapcsolatban. Az uniós országokban található brit nagykövetségek a térség elismert szakértőivel vették fel a kapcsolatot, hogy kipuhatolják, miként gondolkodnak a politikusok, a szakemberek és az állampolgárok a viszállyal összefüggésben, s ezt az ismeretanyagot tervezik összegyúrni egy olyan ajánlattá, amelyet reményeik szerint el tudnak majd fogadni a huszonhetek is. A terv létezését megerősítette lapunknak több brit forrásunk is, az Egyesült Államok képviselőházának tagja, Brian Baird pedig a Magyar Nemzetnek különösen fontosnak nevezte a közös álláspontot.
Jelenleg az uniós tagországok külön-külön aktivizálják diplomáciai stábjukat a térségben. Az EUObserver uniós szakportál szerint egy hónapja Miguel Ángel Moratinos, a soros uniós elnökséget adó Spanyolország külügyminisztere azt mondta, tárgyaltak Catherine Ashton irodájával a török segélyhajó incidense ügyében, ám a külügyi főképviselő stábja a megkeresést nem erősítette meg.
Aljas, dilettáns, kommunista edzők és sportvezetők próbálták tönkretenni az olimpiai bajnok legendát
Közülük kerülhet ki Ferenc pápa utódja
Nostradamus hátborzongató jóslata egy idős pápa haláláról, és az azt követő szörnyűségekről
Döntött a Magyarországon is népszerű autógyártó: leállítja a szállítást az Egyesült Államokba – ez az oka
Ő beszélt utoljára a Szentatyával a halála előtt - ezt mondta magas rangú látogatójának
Közölte a Vatikán: ez okozta Ferenc pápa halálát
Olimpiai bajnokunk mért hatalmas ütést Magyar Péterre
Nem adják ingyen – L. Pap István jegyzete
Ferenc pápa végakaratát tette közzé a Vatikán
Kéri László ravasz füllentése Magyar Péter vesztét okozhatja
Mi Ukrajna legnagyobb problémája?
Ferenc pápa halálának okára derült fény
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.