Vizsgálatot indított a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium annak kiderítésére, hogyan kerülhettek külsős céghez az előző kormány üléseinek hangfelvételei – nyilatkozta Rétvári Bence, a tárca parlamenti államtitkára. Rámutatott: már az átadás-átvételkor szembesültek azzal, hogy a balliberális kurzus magánvállalkozásnak adta ki az ülések hangfelvételeinek kezelését, átalakítását. A vizsgálat kitér majd arra, volt-e jogosultsága ennek a magántársaságnak a bizalmas adatokat is tartalmazó felvételek kezelésére, valamint hogy a kiszervezés jelent-e biztonsági kockázatot az államnak.
*
Rétvári kiemelte: a kormányülésen elhangzottak a legbizalmasabb adatok közé tartoznak, amelyek kezelésére a kormányzati infrastruktúra is kiválóan alkalmas. A kormányzat számos más, az előző vezetés által kötött külsős szerződést is vizsgál, és sok esetben már azok lezárulta előtt kijelenthető, hogy egy működő állam ezeket a funkciókat nem szervezte volna ki, hanem házon belül elvégezte volna – tette hozzá az államtitkár.
Bár Rétvári a kormányülések felvételeit kezelő cég nevét nem említette, az Origo internetes portál úgy értesült, hogy a Rádió-Recorder Kft.-ről van szó, amely bruttó 9,95 millió forintért titkosította az ülések hanganyagát.
A Kormányzati Kommunikációs Államtitkárságon megerősítették, hogy valóban erről a cégről van szó. Az Origónak egy, a korábbi kormányzathoz kötődő informátor azt mondta: a felvételeket azért kellett rejtjelezni a Rádió-Recorder által használt technológiával, hogy azokat illetéktelenek ne tudják lejátszani. Mint azt hozzátette: a dekódolást végző szakember a legmagasabb szintű, C típusú nemzetbiztonsági átvilágításon esett át.
A szerződést a Bajnai-kormány utolsó napjaiban, idén április 19-én kötötték és december 31-ig szól. A társaság azt vállalta, hogy mp3 formátumba alakítja át az 1989 és 2010. május 15. közötti időszakban készült, az államtitkárság által meghatározott kormányülések hangfelvételeit.
Egyébként a Rádió-Recorder – saját honlapjának tanúsága szerint – nemcsak a kancelláriának, hanem a Magyar Országgyűlés Hivatalának, az APEH-nak, a MÁV-nak, az Antenna Hungáriának és a Molnak is dolgozott.